e-prawnik.pl Porady prawne

Sprzedaż i import perfum a atesty

Pytanie:

Czy sprzedaż perfum wiąże się z posiadaniem jakichkolwiek atestów, czy wystarczy zarejestrowanie kosmetyku w krajowym systemie informowania o kosmetykach i udostępnienie materiałów gdy okaże się to konieczne? Czy importowanie substancji chemicznych, takich jak alkohol etylowy, czy też substancji zapachowych lub barwników oraz innych surowych, stężonych substancji w formie proszku wiąże się z posiadaniem jakichkolwiek atestów oraz zezwoleń?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż i import perfum a atesty

17.2.2006

Na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na produkcji czy obrocie substancjami chemicznymi lub kosmetykami, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie wymaga uzyskania zezwolenia ani koncesji. Natomiast w obu przypadkach konieczne jest zastosowanie regulacji ustawy odpowiednio o substancjach i preparatach chemicznych lub kosmetykach oraz o ogólnym bezpieczeństwie produktów.

Substancjami chemicznymi w rozumieniu powołanej wyżej ustawy są pierwiastki chemiczne i ich związki w stanie, w jakim występują w przyrodzie lub zostają uzyskane za pomocą procesu produkcyjnego, ze wszystkimi dodatkami wymaganymi do zachowania ich trwałości, oprócz rozpuszczalników, które można oddzielić bez wpływu na stabilność i skład substancji wszystkimi zanieczyszczeniami powstałymi w wyniku zastosowanego procesu produkcyjnego. Natomiast za preparaty chemiczne  uważane są mieszaniny lub roztwory składające się co najmniej z dwóch substancji.  W stosunku do substancji i preparatów chemicznych przeprowadzane są badania właściwości fizykochemicznych, toksyczności i ekotoksyczności substancji i preparatów, wykonywane w celu spełnienia wymogów ustawy. Sprzedaż perfum, jak wskazano wyżej, nie wymaga uzyskania koncesji ani zezwolenia. Nie wymaga też posiadania przez sprzedawcę, czyli tym samym zdobycia przez producenta, atestu, certyfikatu itp.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Sprzedaż i import perfum a atesty

tomaszn

4.2.2013 19:45:27

Re: Sprzedaż i import perfum a atesty

zamierzam sprowadzać ze stanów perfumy i kosmetyki drogich marek w polsce, jak MAC, Pupa itp. czy przectawicieletych firm muszą sprawdzić mój towar przed sprzedażą? czy faktura zakupu ze stanów wystarczy?

Re: Sprzedaż i import perfum a atesty

MARIKA

4.3.2011 14:9:31

Re: Sprzedaż i import perfum a atesty

ZAMIERZAM SPRZEDAWAC KOSMETYK-MYDLO NA TERENIE UE ,JEST TO PRODUKT POLSKI MA ATESTY,MA CERTYFIKAT Z KRAJOWEGO SYSTEMU INF O KOSMETYKACH,JEST PRZEBADANY.GDZIE I JAKIE POZWOLENIA MUSZE UZYSKAC DO SPRZADAZY WE WLOSZECH.CZY WYSTARCZY TYLKO PRZETLUMACZYC DOKUMENTY? CHCE SPRZEDAWAC KOSMETYK JAK FIRMA POLSKA. PROSZE O ODP.NA MAILA.

Re: Sprzedaż i import perfum a atesty

elwis2109

28.1.2010 22:14:56

Re: Sprzedaż i import perfum a atesty

Czy na sprzedaż takich rzeczy jak proszki,płyny i tag..,art.chemiczne- dziecięce trzeba mieć pozwolenie?!

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ