Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Jak stanowi art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak natomiast stanowi art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.
W przypadku nabycia odrębnego lokalu mieszkalnego od dewelopera są one wydawane pierwszemu nabywcy w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (deweloper jest podatnikiem VAT od sprzedaży mieszkania). Takie wydanie traktuje się jako pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Zatem dalsza dostawa (sprzedaż) mieszkań korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Przepisy przy tym nie stawiają jakichkolwiek innych wymogów, aby zwolnienie mogło mieć zastosowanie (w szczególności nie jest istotna długość posiadania danego mieszkania, czy też częstotliwość sprzedaży). Można sprzedać kilka mieszkań niezwłocznie po nabyciu ich od dewelopera (i założeniu dla nich ksiąg wieczystych, co zgodnie z ustawą o własności lokali jest warunkiem koniecznym do powstania własności) i będzie się korzystało z powyższego zwolnienia z VAT.