Pomieszczenie przynależne do odrębnego lokalu

Pytanie:

Czy pomieszczenie przynależne do odrębnego lokalu stanowi przedmiot własności właściciela lokalu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Odpowiedź na ten dylemat znajdziemy w art. 2 ust 4 ustawy o własności lokali. stanowiącym, że do samodzielnego lokalu mieszkalnego mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”. Skoro zatem przykładowa piwnica, jako pomieszczenie przynależne stanowi część składową samodzielnego lokalu mieszkalnego, to należy uznać, że również ona objęta jest prawem własności. Potwierdza to orzecznictwo: „Pomieszczenia te są częściami składowymi lokalu (co oznacza, że będą własnością tej samej osoby, do której należy lokal, a ich powierzchnia wliczana będzie do powierzchni lokalu.”2 Ponadto jak zauważył Roman Dziczek „Pomieszczenia przynależne nie muszą bezpośrednio przylegać do lokalu ani pozostawać w obrębie budynku, w którym lokal się znajduje, byleby znajdowały się w granicach nieruchomości gruntowej. Ich trwałość i związanie z gruntem -w przypadku pomieszczeń poza budynkiem -może być różna, ale powinna odpowiadać przepisom Prawa budowlanego”.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?

  Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Ma ona zastosowanie wyłącznie (...)

 • Skutek prawny wyburzenia lokalu

  Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu, natomiast udziały w nieruchomości wspólnej, związane dotychczas z własnością (...)

 • Nabycie mieszkania z lokatorami i postępowanie eksmisyjne

  Co w sytuacji kiedy mieszkanie zamieszkane jest przez lokatorów np. bezrobotną rodzinę? Czy konieczne jest im zapewnienie lokalu zastępczego i czy to obowiązek nowego właściciela mieszkania? Jak (...)

 • VAT od miejsca parkingowego

  Ze względu na osłabienie koniunktury w budownictwie deweloperzy kuszą klientów niskimi cenami, bądź miejscem parkingowym dodawanym do każdego z mieszkań. Kupując mieszkanie wraz z takim (...)

 • Mieszkanie z licytacji – problem z byłymi właścicielami

  Jako, że zlicytowanie mieszkania najczęściej odbywa się wbrew woli jego właścicieli, także w późniejszym czasie nabywca może trafić na opór lokatorów. Zazwyczaj bowiem mieszkańcy (...)

NA SKÓTY