Sprzedaż nieruchomości wspólnej

Pytanie:

"Na rozprawie w Sądzie Rodzinnym Sędzia pouczył wnioskodawcę o konieczności wniesienia sprawy o podział majątku wspólnego lub zniesienie współwłasności w częściach ułamkowych i rozdzielenie nieruchomości gruntowych według uznania Sądu. Uczestnik postępowania nie wyraził zgody na sprzedaż nieruchomości, dlatego że istnieje możliwość rozdzielenia majątku (2 nieruchomości gruntowe). Czy rozdzielność majątkowa bez podziału majątku sporządzona w okresie między złożeniem wniosku w sprawie sprzedaży nieruchomości wspólnej a posiedzeniem jest przeszkodą i czy muszę dokonać podziału majątku? Co się stanie jeśli w terminie wyznaczonym przez Sąd Rodzinny nie wniosę o podział majątku do Sądu Rejonowego? Sytuacja dotyczy sprawy wniesionej z art. 39 KRO."

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości wspólnej

Zgodnie z art. 46 kodeksu rodzinnego od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.

Zgodnie z tymi przepisami spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. Odnieść to należy do współwłasności majątkowej małżonków. W braku zgody rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu małżonkowi. Zbycie udziału w części majątku małżonków (zbycie udziału we własności nieruchomości) nie jest nieważne, lecz może być uznane za bezskuteczne. Jednakże warto wskazać, że raczej sprzedaż udziału w nieruchomości nie narusza praw małżonka współwłaściciela i nie zawsze będzie uznane za bezskuteczne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika