Sprzedaż towaru z możliwością zwrotu

Pytanie:

"W ubiegłym roku otrzymaliśmy towar oraz fakturę z terminem płatności od jednej z firm z którą współpracowaliśmy. Zamówiliśmy ten towar za namową przedstawiciela handlowego tejże firmy. Zapewniał nas również, iż gdyby towar się nie sprzedał to możemy go zwrócić. Jak się okazało towar słabo się sprzedawał o czym informowaliśmy tą firmę. W sumie sprzedaliśmy 3/4 towaru i uregulowaliśmy tą część należności z faktury. Gdy poprosiliśmy o przyjęcie reszty towaru i wystawienie korekty do FV okazało się że jest to nie możliwe. Po jakimś czasie otrzymaliśmy nakaz płatniczy z sądu dotyczący reszty faktury VAT. Oczywiście napisaliśmy odwołanie i czekamy na rozprawę. Czy mamy sansę na zwrot tego towaru tym bardziej, że towar jest przeterminowany i nie można go już sprzedać?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż towaru z możliwością zwrotu

W tej sprawie najstotniejszy będzie problem dowodowy. Jeżeli udowodnią Państwo, że rzeczywiście mieli Państwo opcję zwrotu towaru w razie słabych wyników sprzedaży, to mogą Państwo uzyskać korzystne rozstrzygnęcie. Nie wydaje się to jednak możliwe, gdyż jak Państwo twierdzicie, sprzedało się 3/4 towaru, czyli znacząca większość. Wszystko więc zależy od treści umowy, jaką podpisali Państwo z dostawcą.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika