Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Współwłaściciel nieruchomości może dowolnie rozporządzać swoim udziałem, a w związku z tym ma Pan prawo sprzedać swój udział w przedmiotowej nieruchomości i nie musi Pan uzyskiwać zgody pozostałych współwłaścicieli na dokonanie tej czynności.
Podział fizyczny nieruchomości jest jedną z form zniesienia współwłasności, której może żądać każdy ze współwłaścicieli. Zniesienia współwłasności można dokonać na podstawie umowy (zgodnie z wolą wszystkich współwłaścicieli) bądź przed sądem. Przy zniesieniu współwłasności muszą brać udział wszyscy współwłaściciele, a w związku z tym, w przedstawionym stanie faktycznym, konieczne będzie ustalenia kręgu spadkobierców współwłaściciela nieruchomości - Pańskiej babci.
Można dokonać zniesienia współwłasności poprzez przeniesienia własności nieruchomości na jednego (np. większościowego) współwłaściciela, który będzie zobowiązany do spłat na rzecz pozostałych współwłaścicieli.
Jeżeli większościowy współwłaściciel nie będzie wyrażał zgody na zgodne zniesienia współwłasności (będzie "blokował" tą czynność prawną) wówczas będzie możliwe przeprowadzenie sądowe zniesienia współwłasności. Wtedy to sąd oceni i rozstrzygnie jaki jest najdogodniejszy sposób zniesienia współwłasności.
A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem... - Co może współwłaściciel?
Zniesienie współwłasności