Sprzedaż zabudowanego gruntu a VAT

Pytanie:

Czy przy sprzedaży gruntu rolnego z tartakiem muszę naliczyć podatek VAT? Grunt rolny z tartakiem kupiłem bez VAT miesiąc temu. Proszę o odpowiedź z uwzględnieniem dwóch wersji: 1) sprzedawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, 2) sprzedawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Od 1 maja 2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT (art. 2 pkt 6). Zatem odpłatna dostawa gruntu (np. sprzedaż) podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej. Należy podkreślić, że dostawa gruntów zabudowanych nie korzysta ze zwolnienia od VAT, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Podsumowując, sprzedaż zabudowanego gruntu rolnego przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej będzie opodatkowana VAT. Sprzedaż takiego gruntu przez osobę nie prowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Na marginesie należy jednak zauważyć, iż mimo, że sprzedający grunt formalnie nie prowadzi działalności gospodarczej, to sprzedając nieruchomość w krótkim okresie czasu (np. miesiąca), w szczególności za kwotę wyższą od kwoty zakupu, może spotkać się z zarzutem organów skarbowych, że w tym zakresie prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: