Sprzedaż zadłużonej spółki jawnej - egzekucja
Pytanie:
"Komornik umorzy bezskuteczne postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce jawnej. Dowiedziałem się m.in. ze spółka została sprzedana jakiemuś obcokrajowcowi gdyż jeden ze wspólników przedstawił komornikowi umowę zbycia udziałów. Ten fakt nie jest odnotowany w KRS, to tak na marginesie. Spółki próżno szukać gdziekolwiek. Jednakże gdy zobowiązanie powstało spółka ta należała do poprzednich wspólników, sprzedana została później. Czy w takiej sytuacji mogę, po umorzeniu egzekucji przeciwko spółce, dochodzić zapłaty od poprzednich wspólników którzy byli wspólnikami spółki w okresie zaciągnięcia zobowiązania?"
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż zadłużonej spółki jawnej - egzekucja
Zgodnie z art. 22 § 2 Kodeksu spółek handlowych, każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia, całym swym majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami i spółką. Oznacza to, że wierzyciel spółki może domagać się spełnienia całego świadczenia lub części zarówno od spółki, od każdego z jej wspólników z osobna, jak i od wszystkich wspólników i spółki łącznie. Każdy ze wspólników odpowiada osobiście za zobowiązanie spółki do pełnej jego wysokości, bez ograniczeń całym swym majątkiem. Dopiero spełnienie świadczenia przez spółkę lub jednego ze wspólników zwalnia pozostałych dłużników solidarnych (np. wspólników). Odpowiedzialność wspólnika jest jednakże subsydiarna w stosunku do odpowiedzialności spółki, co oznacza, że wierzyciel spółki może skierować przeciwko wspólnikowi egzekucję dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (art. 31 § 1 kodeksu spółek handlowych). Zatem, najpierw należy skierować egzekucję do majątku spółki (tak jak w Pana przypadku), a gdy ta nie doprowadzi do zaspokojenia długu, można skierować egzekucję do dowolnie wybranego wspólnika, lub do kilku wspólników.
Z powyższą zasadą (odpowiedzialności subsydiarnej wspólników) związane są rozwiązania prawa procesowego: zgodnie z art. 778[1] kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli egzekucja przeciwko spółce jawnej okaże się bezskuteczna jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna, sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi spółki tytułowi egzekucyjnemu (np. prawomocnemu wyrokowi sądowemu) wydanemu przeciwko spółce jawnej. Oznacza to w praktyce, że wierzyciel spółki nie musi, w razie bezskuteczności egzekucji z majątku spółki wytaczać odrębnego procesu przeciwko wspólnikom, lecz jedynie uzyskuje przeciwko nim klauzule wykonalności, co umożliwia mu przystąpienie do egzekucji z majątków osobistych wspólników (por. Tomasz Świerczyński - Praktyczne wyjaśnienia, LexPolonica).
W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę tj. zmiany wspólnika, za zobowiązania spółki odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki (art. 10 § 3 kodeksu spółek handlowych). Osoba przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe nie tylko po, ale także przed dniem jej przystąpienia do spółki (art. 32 kodeksu spółek handlowych). Reasumując, będzie mógł Pan dochodzić zapłaty zarówno względem byłych wspólników, jak i obecnych, którzy weszli w miejsce poprzednich wspólników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?