Sprzęt fotograficzny jednego z małżonków

Pytanie:

"W skład jakiego majątku wchodzi sprzęt fotograficzny jednego z małżonków, który służy mu do zaspokajania swoich zainteresowań? "

Odpowiedź prawnika: Sprzęt fotograficzny jednego z małżonków

Zgodnie z art. 33 pkt 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego wchodzą przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Przedmiotami majątkowymi, w rozumieniu tego przepisu są tylko rzeczy. Chodzi w nim o takie przedmioty majątkowe, które ze swej istoty i przeznaczenia służą zaspokojeniu osobistych potrzeb tylko jednego z małżonków, a nie także potrzeb drugiego z małżonków lub pozostałych członków rodziny. Przez osobiste potrzeby jednego z małżonków należy rozumieć nie tylko potrzeby materialne, ale również potrzeby natury duchowej (estetyczne, kulturalne, religijne itp.). Przedmiotami służącymi wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków są w szczególności jego odzież i obuwie, przedmioty niezbędne ze względu na stan zdrowia (np. wózek inwalidzki, aparat słuchowy) lub związane z upodobaniami i potrzebami duchowymi (np. sprzęt sportowy, instrument muzyczny, zbiór znaczków pocztowych). Jednakże na ogół przyjmuje się, że do przedmiotów objętych art. 33 pkt 4 nie zalicza się takich przedmiotów, których rodzaj, przeznaczenie i wartość wskazują, że w istocie stanowią one lokatę kapitału bądź celem ich zgromadzenia jest osiągnięcie zysku, np. cenna biżuteria, zbiór znaczków pocztowych o znacznej wartości. Ocena, czy określony przedmiot ze wskazanego punktu widzenia należy do majątku osobistego jednego z małżonków czy do ich majątku wspólnego, jest szczególnie trudna i wymaga wzięcia pod uwagę wszystkich okoliczności danego przypadku.

Podsumowując przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (takie jak np. wskazywany przez sprzęt fotograficzny) należą do majątku osobistego (z powyższymi uwagami co do ich wartości) tego z małżonków niezależnie od tego, czy zostały nabyte ze środków pochodzących z jego majątku czy z majątku wspólnego (post. SN z 19 grudnia 1962 r., III CR 127/61, OSNCP 1963, nr 11, poz. 249). Jednakże jeżeli środki na zakup owych przedmiotów pochodziły z majątku wspólnego – stanowić będą nakład na majątek osobisty w rozumieniu art. 45 k.r.o. Zgodnie z tym przepisem każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Rozliczenie nakładów najczęściej ma miejsce w toku postępowania o podział majątku porozwodowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika