Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 czerwca 2000 r. (I KZP 5/2000), stwierdził, że korzystanie przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów nie wyłącza ani nakazu orzeczenia obowiązku naprawienia szkody (art. 46 § 1 kk), ani możliwości orzeczenia - zamiast tego obowiązku - nawiązki określonej w art. 46 § 2 kk. Uchwała ta potwierdziła swoistą odrębność naprawienia szkody w ramach postępowania karnego (gdzie jest to środek karny) od obowiązku wypłaty odszkodowania w ramach ubezpieczenie OC.
Stanowisko powyższe zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2005 r (I CK 706/2004), w którym sąd wskazał, że sprawcy wypadku komunikacyjnego, którego odpowiedzialność odszkodowawcza objęta została umową obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie przysługuje wobec ubezpieczyciela roszczenie o zwolnienie go przez tego ubezpieczyciela z obowiązku naprawienia szkody wobec poszkodowanego.
Jeżeli więc sąd zasądzi obowiązek naprawienia szkody, wówczas skazany poprzez zapłatę kwoty wskazanej w orzeczeniu, uwolni się od obowiązku naprawienia szkody nałożonej tym wyrokiem - a nie umową ubezpieczenia OC. W związku z powyższym nie będzie Pan miał podstaw prawnych do żądania od ubezpieczyciela zwrotu kwoty zasądzonej wyrokiem.