Stan nieczynny nauczyciela a emerytura za pracę w szczególnych warunkach

Pytanie:

Czy okres stanu nieczynnego nauczyciela można zaliczyć jako pracę w szczególnym charakterze?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Należy w tym miejscu zastanowić się co należy rozumieć przez pracę w szczególnym charakterze. Z art. 32 ust. 3 pkt 5 ustawy o emeryturach i rentach, wynika, że za pracownika zatrudnionego w szczególnym charakterze może być uznany nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny wykonujący pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Przepis ten wyraźnie mówi o nauczycielu wykonującym pracę nauczycielską, a nie o osobie zatrudnionej na stanowisku nauczyciela (a faktycznie tej pracy niewykonującej) toteż, naszym zdaniem, okresu stanu nieczynnego nie można zaliczyć jako pracy w szczególnym charakterze zaliczanym do stażu niezbędnego do tzw. emerytury bez względu na wiek z art. 88 Karty nauczyciela. Ma to swoje uzasadnienie w brzmieniu ustawy, która wyraźnie odróżnia „okres zatrudnienia” od „okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze”

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 19.2.2012

    Prawo do emerytury górniczej

    Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela umożliwiła górnikom (...)

  • 22.7.2009

    Rekompensaty dla osób, które nie mogą przejść na emeryturę pomostową

    W ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych przewidziano rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, lecz (...)

  • 27.5.2017

    Bazy ofert pracy dla nauczycieli

    W okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego ustawodawca zobowiązał dyrektorów szkół do zamieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów (...)

  • 8.11.2004

    Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.

    Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. zachowują uprawnienia do tzw. wcześniejszej emerytury, tj. przed osiągnięciem powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego. Osoby (...)

  • 9.12.2004

    Emerytura nauczyciela

    Nauczyciele oraz członkowie ich rodzin mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z uwagi na fakt, iż są pracownikami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń (...)