Stany depresyjne a ubezwłasnowolnienie
Pytanie:
"Moja babcia od dłuższego czasu popada w stany podobne do depresyjnych, całą swoją emeryturę wydaje w około 2 tygodnie lub twierdzi, że powinna jeszcze mieć pieniądze podczas gdy w rzeczywistości ich nie ma. Przedawkowuje leki i cały czas wysyła sąsiadów do przychodni po leki psychotropowe. Lekarka wypisuje je, ponieważ kiedyś babcia leczyła się na depresję. Po zażyciu zbyt dużej dawki leków babcia traci panowanie nad niektórymi czynnościami fizjologicznymi (mowa, zdolność poruszania się, zachwiania równowagi). Już dwukrotnie doprowadziła do sytuacji, w której konieczne było wezwanie pogotowia. Nie wychodzi z domu od ponad pół roku, nie sprząta, nie myje się, w ogóle o siebie nie dba. Zrobił się z niej wrak człowieka. Czy w takiej sytuacji są podstawy do wystąpienia do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie?"
Odpowiedź prawnika: Stany depresyjne a ubezwłasnowolnienie
Ubezwłasnowolnienie całkowite, jak i częściowe, może nastąpić tylko z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych w szczególności pijaństwa i narkomanii. Kolejnym warunkiem ubezwłasnowolnienia całkowitego jest niemożność kierowania przez daną osobę swoim postępowaniem, a w przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego pomoc do prowadzenia jej spraw. Inna ułomność osoby, niezależnie od tego, co jest jej przyczyną, nie daje podstaw do ubezwłasnowolnienia. W przypadku ogólnego niedołęstwa wywołanego starością należy zastanawiać się raczej nad ustanowieniem dla babci kuratora dla osoby ułomnej niż nad potrzebą ubezwłasnowolnienia całkowitego lub częściowego. Oczywiście w tym przypadku zajęcie właściwego stanowiska może nasuwać istotne trudności. Sąd, rozważając, czy należy orzec ubezwłasnowolnienie, czy też ustanowić kuratora dla osoby ułomnej, będzie musiał kierować się tym, jakie rozstrzygnięcie będzie korzystniejsze dla konkretnej osoby i w konkretnych okolicznościach faktycznych. W związku z tym możliwe będzie w tym przypadku wystąpienie do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie. Orzeczenie jednak o ubezwłasnowolnieniu babci zarówno całkowitym jak i częściowym będzie zależało tylko i wyłącznie od swobodnego uznania sądu (sąd stwierdzi w tym przypadku jakie rozwiazanie będzie korzystniejsze dla babci: orzeczenie ubezwłasnowolnienia czy ustanowienie kuratora).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?