Stawiennictwo na rozprawie sądowej

Pytanie:

"Sąd ustalił termin rozprawy apelacyjnej. Niestety, z powodów zawodowych nie mogę dojechać na tę sprawę w podanym terminie. Jakie są sposoby na przełożenie terminu rozprawy sądowej? Jakie dokumenty sąd uzna za wystraczające, aby termin przełożyć? Jakie są konsekwencje braku stawiennictwa na rozprawie?"

Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo na rozprawie sądowej

Istotne w opisywanej sprawie jest ustalenie, czy otrzymał Pan wezwanie Sądu do obowiązkowego, osobistego stawiennictwa na rozprawie apelacyjnej, czy też skierowano do Pana wezwanie do nieobowiązkowego stawiennictwa na rozprawie. Tylko w pierwszym przypadku (stawiennictwo obowiązkowe) mogą pojawić się negatywne konsekwencje dla osoby wezwanej, np. nałożenie nań grzywny przez sąd. Regułą jest jednak - w szczególności w postępowaniu cywilnym - brak obowiązku stawienia się na rozprawie. W myśl art. 209 kodeksu postępowania cywilnego, każda ze stron może w piśmie procesowym żądać przeprowadzenia rozprawy w jej nieobecności. Art. 211 kpc przewiduje zaś, iż w razie nieobecności strony na rozprawie przewodniczący lub wyznaczony przez niego sędzia sprawozdawca przedstawia jej wnioski, twierdzenia i dowody znajdujące się w aktach sprawy. Jeżeli jednak pozwany nie stawi się na pierwsze posiedzenie sądowe w sprawie cywilnej, musi liczyć się z możliwością wydania wyroku zaocznego przez sąd.

W postępowaniu karnym zaś art. 450 § 2 stanowi, iż udział w rozprawie innych stron i ich pełnomocników oraz obrońcy w wypadkach nie wymienionych w § 1 jest obowiązkowy wtedy, gdy prezes sądu lub sąd uzna to za konieczne. Niestawiennictwo należycie zawiadomionych o terminie rozprawy stron, obrońców lub pełnomocników nie tamuje rozpoznania sprawy, chyba że ich udział jest obowiązkowy.

Strona może rzecz jasna usprawiedliwić swą nieobecność na rozprawie apelacyjnej w przypadku stawiennictwa obowiązkowego, przesyłając pismo do sądu, w którego treści wskaże przyczyny nieobecności i - w miarę możliwości - ową nieobecność udokumentuje.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ivona 2013-10-05 22:51:53

    czy niestawinnicwo w sprawie apelacyjnej można udokumentowac zwolnieniem lekarskim? i tym samym niemoznoscią przybycia? czy mozna napisac pismo do sądu (okręgowego w tym przypadku) z prośbą o przełożenie terminu rozprawy apelacyjnej? czy jeśli nie można uzyskac drugiego terminu, to czy mozna wyznaczyc pisemnie inną osobę na ta rozprawę? apelacja jest na prosbe osoby, która włąsnie nie moze przybyć na tą rozprawę.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika