Stawiennictwo strony na rozprawę rozwodową

Pytanie:

"Zamierzam złożyć pozew o rozwód, mój mąż powiedział że nie stawi się do sądu. Czy pomimo niestawienia się małżonka mogę otrzymać rozwód?"

Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo strony na rozprawę rozwodową

Zgodnie z zasadami kodeksu postępowania cywilnego (art. 436 i n. K.p.c.), przed wyznaczeniem terminu pierwszej rozprawy rozwodowej, sąd wzywa małżonków do osobistego stawienia się celem przeprowadzenia posiedzenia pojednawczego. W razie gdy stawiennictwo jednej ze stron napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd, na wniosek drugiej strony może zaniechać postępowania pojednawczego. Uporczywe niestawiennictwo drugiego z małżonków nie może prowadzić do niemożności orzeczenia rozwodu. Dlatego też, pomimo niestawiennictwa drugiej strony, sąd może rozpatrzyć sprawę rozwodową.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika