Stawka godzinowa a czas pracy

Pytanie:

"Pracownicy wynagradzani są stawką godzinową. W przypadku obniżenia czasu pracy w miesiącu listopadzie za 11 listopada następuje zmniejszenie liczby przepracowanych godzin. Czy to spowoduje obniżenie wynagrodzenia? Czy powinno być wyższe o 8 godzin, mimo iż pracownik nie pracuje? Czy pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie czy nie?"

Odpowiedź prawnika: Stawka godzinowa a czas pracy

Wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w systemie godzinowym zależy od wymiaru czasu pracy. W listopadzie 2006 r. wymiar czasu pracy został obniżony o 16 godzin z tytułu świąt przypadających 1 oraz 11 listopada. W efekcie zamiast 176 godzin wymiar czasu pracy w listopadzie wyniósł 160 godzin. Wynagrodzenie należy się zatem pracownikowi w wysokości 160 x stawka godzinowa (przykładowo, jeśli stawka godzinowa wynosi 10 zł, to pracownikowi należy się 1600 zł).

Jeżeli jednak pracownik nie otrzymał w zamian za 11 listopada dnia wolnego i przepracował 168 godzin, to wtedy za te dodatkowe 8 godzin należy mu się stawka za godziny nadliczbowe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika