Stosunek pracy na podstawie powołania

Pytanie:

"Dyrektor publicznego ZOZ został powołany na swoje stanowisko przez starostę na okres 6 lat. Za miesiąc miną dwa lata od momentu powołania. Przed powołaniem na stanowisko dyrektor był zatrudniony jako lekarz w tym szpitalu. Jak będzie wyglądała sytuacja jeśli starosta odwoła dyrektora ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym? Przez jaki okres będzie on otrzymywał wynagrodzenie jakie przysługiwałoby mu na stanowisku dyrektora (czy w ogóle będzie mu takie przysługiwało)? Czy od tego momentu będzie mógł niezwłocznie podjąć pracę jako lekarz na stanowisku zajmowanym przed objęciem funkcji dyrektora? Czy z uwagi na fakt, iż odwołanie jest równoważne z wypowiedzeniem będzie mógł pobierać pensję dyrektora za okres wypowiedzenia i pracować jako lekarz? Przez jaki okres będzie on otrzymywał wynagrodzenie jakie przysługiwałoby mu na stanowisku dyrektora?"

Odpowiedź prawnika: Stosunek pracy na podstawie powołania

Zgodnie z art. 70 kodeksu pracy, pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie - niezwłocznie lub w określonym terminie - odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Dotyczy to również pracownika, który na podstawie przepisów szczególnych został powołany na stanowisko na czas określony. Odwołanie powinno być dokonane na piśmie.

Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem. Odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, o których mowa w art. 52 lub 53 kodeks pracy.

W tym miejscu warto również wskazać na przepis art. 71 kodeksu pracy, zgodnie z którym, na wniosek lub za zgodą pracownika pracodawca może zatrudnić go w okresie wypowiedzenia przy innej pracy, odpowiedniej ze względu na jego kwalifikacje zawodowe, a po upływie okresu wypowiedzenia zatrudnić na uzgodnionych przez strony warunkach pracy i płacy.

Jak więc wynika z powyższego, w przypadku odwołania dyrektora ZOZ, będzie mu przysługiwał okres wypowiedzenia, w którym będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości przysługującej przed odwołaniem. W okresie wypowiedzenia dyrektor może zostać zatrudniony na innym stanowisku odpowiednim ze względu na jego kwalifikacje, a po zakończeniu okresu wypowiedzenia może on zostać zatrudniony na umówionym stanowisku.

Z powyższej odpowiedzi wynika, że odwołanemu dyrektorowi będzie przysługiwał okres wypowiedzenia, w trakcie którego będzie on otrzymywał wynagrodzenie (o którym mowa powyżej).

Okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 miesiąc, albowiem dyrektor był zatrudniony na podstawie powołanie przez okres krótszy niż 3 lata (art. 63 § 1 pkt 2 kodeksu pracy). Istnieje jednak możliwość powierzenia odwołanemu dyrektorowi, w okresie wypowiedzenia, świadczenia pracy na stanowisku odpowiednim do jego kwalifikacji np. na stanowisku lekarza. Pracownik będzie w tym czasie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości określonej dla stosunku pracy powołania.

 

Nie ma też przeszkód, aby lekarz został zatrudniony przez innego pracodawcę na stanowisku lekarza w czasie okresu wypowiedzenia.

Pracodawca może również po zakończeniu okresu wypowiedzenia zatrudnić pracownika (na jego wniosku lub za jego zgodą) na umówionym stanowisku, a w związku z tym, odwołany dyrektor będzie mógł pracować na stanowisku lekarza, jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę. Przepisy prawa nie nakładają takiego obowiązku na pracodawcę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika