Stowarzyszenie "w organizacji"

Pytanie:

Czy podobnie jak spółka z o.o., stowarzyszenie może skutecznie i w pełnym zakresie wykonywać swoje statutowe zadania będąc "w organizacji"? Czy w ogóle istnieje taki byt prawny jak stowarzyszenie w organizacji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z prawem o stowarzyszeniach, stowarzyszenia mogą prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Ustawa ta stanowi także, że stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. W związku z powyższym należy przyjąć, że nie jest możliwe prowadzenie działalności przez stowarzyszenie przed jego zarejestrowaniem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 17.8.2018

    Czy Stowarzyszenie może zatrudniać swoich członków?

    Ustawa prawo o stowarzyszeniach (dalej u.p.s.) w art. 2 ust. 1 definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. W poprzednim stanie prawnym, do czasu (...)

  • 12.10.2011

    Preferencje podatkowe dla organizacji pozarządowych

    W Polsce coraz popularniejszą forma aktywności obywatelskiej jest uczestnictwo w różnego rodzaju organizacjach pozarządowych. Najpopularniejszymi formami takich organizacji są stowarzyszenia (...)

  • 15.3.2017

    Jak przekazać 1% podatku?

    Podatnicy także w tym roku mogą zadecydować o przekazaniu 1% swojego podatku za 2016 rok na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mogą wybrać spośród 8531 podmiotów. Do końca (...)

  • 15.3.2017

    Szansa na 1% dla spóźnionych NGO

    Ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie daje szansę na 1% podatku organizacjom pożytku publicznego, które spóźnią (...)

  • 28.12.2011

    Jak odliczyć od dochodu darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej w UE?

    Niewielu podatników wie, że można odliczać od dochodu wartość darowizn, przekazanych od początku 2007 roku na rzecz organizacji pożytku publicznego działających w państwach Unii Europejskiej. (...)