Strona umowy o dostawę wody
Pytanie:
"Zgodnie z art. 5 pkt 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub z zarządcą nieruchomości wspólnej. Zarząd naszej Wspólnoty nie chce jednak podpisać umowy w naszym imieniu z Przedsiębiorstwem wodociągowo - kanalizacyjnym, w części dotyczącej naszych lokali, gdyż uważa, że nie jest stroną. Każe nam umowy podpisywać osobno. Natomiast przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne nie chce podpisywać z nami umów, tylko z zarządem. Ta sytuacja trwa już kilka miesięcy, za wodę nie płacimy, a długi rosną. Nadmieniam, że nie wszyscy właściciele posiadają liczniki oraz 54% udziałów posiada gmina. Co mamy począć? Czy możemy skutecznie odwołać zarząd? Jak mamy się rozliczać?"
Odpowiedź prawnika: Strona umowy o dostawę wody
W art. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. Nr 72, poz. 747) nie istnieje pkt 5. Natomiast art. 6 ust. 5 tej ustawy stanowi, że jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub z zarządcą nieruchomości wspólnej. Według ust. 6 tego przepisu na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami, jeżeli: - wszystkie lokale wyposażone są w zainstalowane wodomierze zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, - możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy, - wnioskodawca ustala sposób rozliczeń różnic wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania, - uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw wody w pozostałych lokalach; w szczególności przez możliwość przerwania dostarczania wody do lokalu rozumie się również założenie plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu. Jeżeli nie są spełnione te warunki (jak w przypadku przez Pana opisanym - ze względu na brak wodomierzy we wszystkich lokalach) przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może wyrazić zgodę na zawarcie umów z korzystającymi z lokali osobami. Jest to tylko uprawnienie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego - nie musi ono, tylko może wyrazić zgodę na zawarcie umów z osobami korzystającymi z lokali. Umowa powinna być zatem zawarta bądź przez zarząd lub przez właściciela budynku. Na podstawie art. 26 ustawy o własnosci lokali jeżeli zarząd pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania. Artykuł 26 ustawy nie stanowi przeszkody do odwołania zarządu uchwałą właścicieli lokali i zastąpienie go nowym zarządem. Na podstawie art. 20 ust. 2 zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani. Odwołanie zarządu jest dopuszczalne zarówno wtedy, gdy dotychczasowy zarząd nie wypełnia swych obowiązków, a nawet wówczas gdy co prawda należycie wykonuje swoje obowiązki, ale właściciele lokali mają lepszego kandydata do objęcia stanowiska w zarządzie. Jednakże tego rodzaju decyzji właściciele lokali nie mogą podejmować w czasie od powołania przez sąd zarządcy przymusowego do chwili jego odwołania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?