Strona w postępowaniu przygotowawczym

Pytanie:

"Nie byłem stroną w postępowaniu, w którym popełniono przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, a następnie wydano decyzję, która stała się ostateczna mam dowody na popełnienie tego przestępstwa. Art. 304 § 1 kpk stanowi, że każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Zawiadomiłem Prokuraturę i właściwe organa administracji. Prokuratura wszczęła śledztwo, które będzie trwać kilka miesięcy. Czy wobec poinformowania urzędów o przestępstwie i złożenia mojego wniosku o wszczęcie postępowania wyjaśniającego ww. obowiązek czyni mnie stroną w postępowaniu? Czy w takim przypadku urząd może odmówić wszczęcia postępowania wyjaśniającego okoliczności popełnienia przestępstwa (a więc innego postępowania) na podstawie faktu, że nie byłem stroną w pierwszym postępowaniu? Czy wobec poinformowania urzędu i dostarczenia dowodów, urząd ten ma obowiązek wstrzymać wykonanie decyzji wydanej w postępowaniu, w którym popełniono przestępstwo?"

Odpowiedź prawnika: Strona w postępowaniu przygotowawczym

Poprzez złożenie samego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa zawiadamiający nie staje się automatycznie stroną postępowania przygotowawczego prowadzonego w formie śledztwa. Stronami postępowania są pokrzywdzony oraz podejrzany. Zatem jeśli nie należy Pan do kategorii jednego z dwóch wymienionych podmiotów nie jest Pan stroną postępowania prowadzonego przez prokuraturę. Zgodnie z art. 97 kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej zawiesza postępowanie między innymi w razie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Zgodnie zaś art. 152 kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej właściwy w sprawie wznowienia postępowania wstrzyma z urzędu lub na żądanie strony wykonanie decyzji, jeżeli okoliczności sprawy wskazują na prawdopodobieństwo uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania. Na postanowienie w sprawie wstrzymania wykonania decyzji służy stronie zażalenie, chyba że postanowienie wydał minister lub samorządowe kolegium odwoławcze. Postępowanie może być wznowione również w razie, gdy okarze się, że przestępstwo jest oczywiste. W postępowaniu wznowieniowym organ administracji przeprowadza niezbędne czynności wyjaśniające.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika