Strony umowy użyczenia

Pytanie:

"Słyszałam, że konstrukcję użyczenia stosuje się przede wszystkim względem osób spokrewnionych. Czy mogę użyczyć mieszkanie osobie ze mną zupełnie niespokrewnionej? Czy umowa taka będzie prawnie wiążąca? "

Odpowiedź prawnika: Strony umowy użyczenia

Zgodnie z wymogami kodeksu cywilnego dotyczącymi użyczenia (art. 710 KC) konstrukcja ta nie wymaga, aby użyczający (czyli w tym przypadku Pani) był spokrewniony z osobą, której użycza daną rzecz. Kodeks posługuje się pojęciem "rzeczy", zatem obejmuje zarówno rzeczy ruchome jak i nieruchomości. Z powyższego wynika, że może Pani zawrzeć umowę użyczenia mieszkania z osobą niespokrewnioną przy czym przypominamy, iż taka umowa ma charakter nieodpłatny. Umowa dojdzie do skutku z chwilą wydania rzeczy (czyli w tym wypadku udostępnienia mieszkania). Umowa zawarta przez Panią będzie prawnie wiążąca.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika