Świadczenie przedemerytalne a wysokość emerytury

Pytanie:

"Do celów świadczenia przedemerytalnego ZUS wyliczył mi emeryturę na dzień 13.04.2002. Do przejścia na emeryturę w tym dniu nie spełniam kryterium wieku (jestem kobietą w wieku 52 lata). Czy w momencie przejścia na emeryturę wcześniejszą w wieku lat 55 lub właściwą w wieku 60 lat, jeśli w międzyczasie zawieszę świadczenie ze względu na podjęcie pracy, wysokość emerytury zostanie wyliczona ponownie, czy obecnie wyliczona wysokość będzie waloryzowana na zasadach ogólnych?"

Odpowiedź prawnika: Świadczenie przedemerytalne a wysokość emerytury

Jeżeli już po ustaleniu świadczenia przedemerytalnego zawiesi je Pani i podejmie pracę na nowo, stosować należy zasadę przewidzianą w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubepieczeń Społecznych. Zasada ta stanowi, że podstawę wymiaru emerytury dla osoby, która wcześniej pobierała świadczenie przedemerytalne na podstawie przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, stanowi podstawa wymiaru emerytury przyjęta do ustalenia świadczenia przedemerytalnego - w wysokości uwzględniającej wszystkie kolejne waloryzacje przypadające w okresie następującym po ustaleniu prawa do świadczenia przedemerytalnego albo podstawa wymiaru ustalona na nowo na zasadach ogólnych. Zatem od Pani będzie zależało, który sposób ustalenia wysokości świadczenia będzie dla Pani korzystniejszy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ilona Zierkowska 2019-11-08 09:25:12

    Od 1.07.2014 przebywam na świadczeniu przedemerytalnym. Świadczenie zostało mi przyznane do 10.12.219r. 10 marca 2018r. nabędę prawa do emerytury gdyż skończę 60 lat. Czy wysokość przyszłej emerytury zostanie pomniejszona o wypłacany mi przez ponad trzy lata zasiłek przedemerytalny ? Pozdrawiam i z góry dziękuję

  • tadziu/filip 2016-06-24 18:08:51

    ...jest to nasza polska paranoja!!! wiem, pokątnie, że nie ma wpływu!!!...szukając od kilku lat nigdzie nie znalazłem,np tak: ŚWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE NIE MA WPŁYWU NA WYSOKOŚĆ EMERYTURY BO JEST PŁACONA Z FUNDUSZU itd..KROPKA!!!...JAK WE WSZYSTKIM W NASZYM URZĘDOWYM GALIMATIASIE JESTEŚ NIKIM I NALEŻY SIĘ CZAPKOWANIE PRZED "urzędnikiem" ZGROZA!!!!!!!!!!!!!!!!

  • marzena 2016-03-31 11:23:55

    jestem na swiadczeniu przedemerytalnym i bede 10 lat czy po uzysksniu wieku emerytalnego bede miala zmniejszona emeryture ze wzgledu na to wczesniejsz swiadczenie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika