System pracy weekendowo-świątecznej

Pytanie:

Jak wynagradzać pracowników zatrudnionych w systemie pracy weekendowo-świątecznej (na podstawie art. 144 K.P.) oraz czy ewentualnie należałoby wypłacać dodatki za przepracowane niedziele i święta oraz za dni wolne od pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Wynagrodzenie określa pracodawca według swojego uznania, zatem może ustalić stawkę godzinową lub stałą miesięczną oraz ewentualne premie.

Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 144 k.p. Zatem pracownikowi zatrudnionemu w systemie pracy weekendowej nie przysługuje wolna niedziela.

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej jak za pracę w godzinach nadliczbowych za każdą godzinę pracy w niedzielę. Tego uregulowania nie stosuje się jednak w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Zatem pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, który świadczy pracę w niedzielę i święta oraz soboty i piątki nie przysługuje wolna niedziela oraz dodatek jak za godziny nadliczbowe.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.2.2019

  Reforma Kontroli NFZ

  Najważniejszymi celami przygotowanej nowelizacji są gruntowna reforma funkcjonowania służb kontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia, poprawa dostępności oraz jakości świadczeń nocnej i świątecznej (...)

 • 21.1.2018

  Jak uzyskać pomoc medyczną w czasie zimowego wypoczynku?

  Ferie zimowe i sezon narciarski to dla wielu z nas okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale także za granicą. W jaki sposób uzyskać pomoc lekarza poza miejscem swojego zamieszkania? (...)

 • 25.6.2012

  Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)

 • 26.3.2014

  System emerytalny przed OFE

  Wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 roku reforma emerytalna oparta o rozwiązanie III-filarowe, całkowicie zmieniła ówczesny system emerytalny. System działający w Polsce do 1 stycznia 1999 roku (...)

 • 18.12.2018

  Zimowa przerwa świąteczna w szkołach

  Zimowa przerwa świąteczna trwa w szkołach od 23 do 31 grudnia br. Jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tych dniach dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia (...)