Szkoda wyrządzona przez opiekuna
Pytanie:
"Pani Olga została ubezwłasnowolniona w 1972 r., został ustanowiony opiekun prawny, który praktycznie nie interesował się ubezwłasnowolnioną, która przebywała cały czas w szpitalu Psychiatrycznym. Opiekun prawny otrzymywał przez 14 lat świadczenia rentowe swej opiekunki, które praktycznie zatrzymywał dla siebie, opiekun nie przekazywał żadnych sprawozdań do sądu, a sąd nie egzekwował takowych przez 26 lat do czasu śmierci opiekuna w 1998. W tej chwili ubezwłasnowolniona znajduje się pod opieką innego opiekuna prawnego, który opiekę tą traktuje na serio. Ubezwłasnowolniona nie przebywa już w szpitalu tylko w normalnej rodzinie, czy istnieje jakakolwiek szansa odzyskania świadczeń rentowych za czas gdy pseudo opiekun sprawował "opiekę""
Odpowiedź prawnika: Szkoda wyrządzona przez opiekuna
Tak. Osoba, która w sposób nienależyty wykonywała opiekę na osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną może zostać zobowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej swoim działaniem. Dotyczy to w szczególności niewłaściwego zarządzania majątkiem osoby ubezwłasnowolnionej. Termin dochodzenia roszczeń ograniczony jest okresem trzech lat liczonym od dnia, w którym ustała opieka lub zwolniono opiekuna, jeżeli podstawą dochodzonych roszczeń jest odpowiedzialność kontraktowa opiekuna. W przypadku wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi opartymi na odpowiedzialności z tytułu czynów niedozwolonych terminy te będą wynosić trzy lub dziesięć lat i będą również liczone od ustania opieki lub zwolnienia opiekuna. W każdym przypadku należy wykazać, iż opiekun swoim działaniem spowodował szkodę w majątku osoby będącej pod jego opieką wraz ze wskazaniem dochodzonej kwoty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?