Szkolenie przez pracodawcę i zwolnienie lekarskie
Pytanie:
"Pracodawca skierował pracownika na szkolenie w ramach podnoszenia jego kwalifikacji. Szkolenie było 2-dniowe, w tym jeden dzień szkolenia wypadł w sobotę. Ani w umowie o pracę, ani w regulaminie pracy nie ma zapisu o szkoleniach (tym samym nie ma zapisów regulujących kwestię wynagrodzenia czy też odbioru dnia wolnego). Pracownik jednak posiada - wręczony przez pracodawcę zakres obowiązków pracownika - na piśmie, bez możliwości uprzedniego jego negocjowania. W tymże zakresie obowiązków jest punkt, że "pracownik odpowiada za uczestnictwo w kursach i szkoleniach zorganizowanych przez pracodawcę". Pracodawca skierował na szkolenie pracownika, mimo iż przebywał on na zwolnieniu lekarskim (faktem jest, że pracownik nie miał możliwości odmówić udziału - konsekwencje nie tyle prawne, co osobiste). Po szkoleniu, w następnym tygodniu, pracodawca nie chce przyjąć zwolnienia lekarskiego tłumacząc, że będzie mieć problem z rozliczeniem takiego pracownika (oraz sugerując pracownikowi wzięcie urlopu za dni nieobecności). Tłumaczenie pracodawcy sprowadza się do stwierdzenia - że można wykorzystać albo całe zwolnienie, albo wcale, nie można go wcześniej skrócić. Z informacji uzyskanych przez lekarza (po konsultacjach), lekarz stwierdził, że nie wystawi nowego zaświadczenia, obejmującego nowy okres, gdyż ten okres pracownik może skrócić. W związku z powyższym, czy w takiej sytuacji przysługuje pracownikowi wynagrodzenie za pracę za czas szkolenia w sobotę lub odbiór dnia wolnego? Czy pracownik - jeśli uzna, że jest już w stanie pracować, kiedy przychodzi do pracy (de facto na szkolenie) może powiedzieć, że korzysta ze zwolnienia za okres krótszy niż to wynika z zaświadczenia lekarskiego? Czy lekarz postąpił prawidłowo i czy argumentacja lekarza znajduje oparcie w przepisach?"
Odpowiedź prawnika: Szkolenie przez pracodawcę i zwolnienie lekarskie
Zagadnienie dotyczące szkoleń i czasu pracy jest bardzo kontrowersyjne. Brak jest niestety uregulowań w przepisach dotyczących tego problemu. W doktrynie prawniczej reprezentowane są z kolei różne poglądy. Naszym zdaniem należy przyjąć, że jeżeli przepisy obowiązujące u danego pracodawcy lub umowa o pracę zobowiązują pracownika do udziału w szkoleniach, na które skieruje go pracodawca, to należy czas szkolenia uznać za czas pracy (tak też Piotr Wojciechowski, Szkolenia a czas pracy, Monitor Prawa Pracy, 2005 r., nr 9). W związku z tym za szkolenie w sobotę (niebędącą dla pracownika dniem pracy) należy pracownikowi udzielić dnia wolnego zgodnie z art. 151[3] kodeksu pracy.
Nieobecność na szkoleniu należy usprawiedliwić tak, jak normalną nieobecność w pracy. Zwolnienie lekarskie jest wystarczającym usprawiedliwieniem nieobecności pracownika. W okresie zwolnienia pracodawca nie może wymagać od pracownika stawienia się do pracy (lub na szkolenie), z drugiej strony nie ma obowiązku dopuszczenia pracownika do pracy (czy do szkolenia), gdyż zgodnie z zaświadczeniem pracownik nie ma zdolności psychofizycznej do świadczenia pracy (czy udziału w szkoleniu). Jeżeli jednak pracownik został dopuszczony do pracy (udziału w szkoleniu) w sytuacji takiej, jak opisana (tj. w sobotę), to należy mu udzielić dnia wolnego zgodnie z w/w regułami. Natomiast pracodawca nie ma prawa żądać, by w okresie objętym zwolnieniem lekarskim pracownik wziął urlop.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?