Tajemnica bankowa w banku spółdzielczym

Pytanie klienta:

""Zgodnie z prawem spółdzielczym jednym z organów spółdzielni może być zebranie grupy członkowskiej. Podczas zebrania jednej z grup zgodnie ze statutem i wedle porządku obrad odwołano przedstawiciela na zgromadzenie przedstawicieli. Wniosek członka spółdzielni stanowi załącznik do protokołu z zebrania. Odwołany przedstawiciel (będący jednocześnie członkiem rady nadzorczej) żąda wydania mu kopii wniosku o odwołanie utrzymując, że znajdują się w nim pomówienia i zamierza wnioskodawcy wytoczyć sprawę karną o naruszenie dóbr osobistych. Wydaje się, że członek spółdzielni może przejrzeć wniosek i zrobić z niego notatki. Czy można mu wydać kserokopię wniosku? Czy dopiero na wezwanie sądu? Czy nie stanowi ona tajemnicy spółdzielni i czy nie narusza to prawa bankowego (spółdzielnia jest bankiem spółdzielczym)?""

Odpowiedź prawnika:

W odniesieniu do banku spółdzielczych znajduje zastosowanie ustawa Prawo bankowe, a co za tym idzie przepisy dotyczące tajemnicy bankowej. Bank spółdzielczy jest więc zobowiązany do zachowania tajemnicy bankowej. Tajemnicą objęte są wszystkie informacje dotyczące czynności bankowych, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje. Do zachowania tajemnicy zobowiązany jest bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe.

Czynności związane ze strukturą organizacyjną banku, takie jak opisywany wniosek o odwołanie przedstawiciela na zgromadzenie przedstawicieli, nie są czynnościami bankowymi i nie są objęte tajemnicą bankową. Nie ma więc przeszkód, by wydać członkowi spółdzielni kserokopię wniosku, czy udostępnić treść w celu sporządzenia notatek. Jedyny przepis regulujący działania spółdzielni, który zobowiązuje do zachowania tajemnicy dotyczy lustracji spółdzielni. Lustrator ma obowiązek zachowania w tajemnicy wiadomości o działalności spółdzielni. Obowiązek zachowania tajemnicy przez lustratora nie znajduje zastosowania wobec organów lustrowanej spółdzielni, związku rewizyjnego, który lustratora wyznaczył, Krajowej Rady Spółdzielczej oraz organów wymiaru sprawiedliwości.