Tani wykup mieszkań spółdzielczych

Pytanie:

"Czy możliwy jest w chwili obecnej tzw. tani wykup mieszkań spółdzielczych? "

Odpowiedź prawnika: Tani wykup mieszkań spółdzielczych

Z dniem 30 grudnia 2009 roku straciły moc obowiązującą przepisy pozwalające na „tani wykup mieszkań spółdzielczych”. Taki stan rzeczy spowodowany był wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 grudnia 2008 roku (sygn. P 18/08), którym TK orzekł o niekonstytucyjności m.in. art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w zakresie, w jakim zobowiązuje spółdzielnię do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez członka spółdzielni wyłącznie spłat, o których mowa w pkt 1-3 tego przepisu, jest niezgodny z art. 64 ust. 2 i 3 w związku z art. 21 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (cytat z Wyroku TK). TK orzekł dalej, iż wskazane przepisy (w tym art. 12 w podanym zakresie) utraciły moc obowiązującą po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku tj. po dniu 30 grudnia 2009 roku.

W konsekwencji należy wskazać, iż po dacie 30 grudnia 2009 roku nadal jest możliwe dokonanie przez wykupienia mieszkania, jednakże w kwestiach finansowych nie będzie to już tzw. „tani wykup”.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika