Tekst jednolity spółki z o.o.

Pytanie:

"Jak ma wyglądać tekst jednolity umowy spółki z o.o.? Kto powinien go sporządzić? Spółka istnieje 20 lat, w trakcie jej istnienia zaszło mnóstwo zmian umowy spółki."

Odpowiedź prawnika: Tekst jednolity spółki z o.o.

Tekst jednolity umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością winien zawierać tekst umowy spółki z uwzględnieniem wszystkich zmian umowy spółki, jakie zostały dotychczas dokonane. Powinien on zatem uwzględnić aktualne brzmienie wszystkich jednostek redakcyjnych umowy w aktualnym brzmieniu. Nie ma przewidzianych przez prawo wymogów co do formy tekstu jednolitego - winien on przybrać jedynie formę pisemną. O potrzebie jego dokonania winien pamiętać organ zarządzający spółką, a więc najczęściej zarząd, bowiem w określonych przypadkach istnieje obowiązek przedłożenia przez zarząd spółki tekstu jednolitego umowy spółki sądowi rejestrowemu (KRS). Nie ma potrzeby korzystania z usług notariusza dla potrzeb sporządzenia tekstu jednolitego umowy spółki, aczkolwiek nie jest to zabronione. Istotne jednak, aby zarząd spółki zapewnił posiadanie umowy spółki w najbardziej aktualnym brzmieniu. Jeżeli tekst nie zostanie sporządzony w formie aktu notarialnego nie będzie miał mocy wiążącej, lecz poszczególne zmiany. Mimo że nie będzie miał mocy prawnej powyższy tekst jednolity nie jest wykluczone posługiwanie się nim.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gość 2012-07-23 22:03:47

    Jeżeli tekst nie zostanie sporządzony w formie aktu notarialnego nie będzie miał mocy wiążącej, lecz poszczególne zmiany. Mimo że nie będzie miał mocy prawnej powyższy tekst jednolity nie jest wykluczone posługiwanie się nim be ble ble, jeśli ten prawnik bierze jeszcze za to kasę to nie chciałbym być Jego klientem, ani mandantem - proszę Państwa fuszerka w stylu Byłego,Onego ziebra ...)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika