e-prawnik.pl Porady prawne

Tekst przysięgi sędziowskiej

Pytanie:

Jak brzmi tzw. "przysięga sędziowska".

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Tekst przysięgi sędziowskiej

3.9.2002

Przy powołaniu sędzia składa ślubowanie wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej według następującej roty: "Ślubuję uroczyście jako sędzia sądu powszechnego służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według mego sumienia, dochować tajemnicy państwowej i służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości." ; składający ślubowanie może dodać na końcu zwrot: "Tak mi dopomóż Bóg."

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

Tadeusz Muszyński

22.1.2017 7:24:12

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

Ustawodawca nie zadał sobie trudu aby można przed złożenie przysięgi zweryfikować sędziego po względem moralnym. Jest taka metoda ale to bardzo trudna metoda i najlepiej potrafi to Pan Prof. Andrzej Jakubik.

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

Marcin

8.3.2015 10:19:50

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

Zgadzam się całkowicie ,że większość sędziów to kolesiostwo. Im głupsze wyroki z brakiem uzasadnienia lub całkowicie głupim tym sędzia lepszy i awansuje po szczebelkach kariery. ZUS nie potrzebuje radcy prawnego tą rolę doskonale spełniają sędziowie. Takiej obłudy i wzgardy dla zwykłego obywatela trudno spotkać. Przysięga na Rzeczpospolitą rozumiana jest jako przysięga dbania o interesy władzy , możnych tego świata , a nie obywatela, którego prawa ciągle się łamie bez konsekwencji. Jednak pierwszym i najważniejszym celem jest dbanie o własny interes sędziów następnie korporacji ( mafii) sędziowskiej a następnie prawniczej. Pozostałą hołotę mają gdzieś.

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

Osoba pokrzywdzo

13.11.2013 0:40:0

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

Przysięga sobie a nieuczciwosć i korporacyjne kumoterstwo sędziów ponad wszelkie zakładane wartości , którym mają być wedlwe roty ślubowania wierni . Mają się za wielkich lotów inteligencję zarówno umysłowąjak i i osobowosciową , a w przypadku mojej sprawy prosty człowiek z ulicy wydałby znacznie sprawiedliwsze rozstrzygniecie . Gdy przyszło sędziowskiej ionteligencji oceniać zachowanie kolegów po fachu to owi nieskazitelnego charakteru sędziowie dali wyraz ogrmnej dla mnie pogardy , nieuczciwości , niesprawiedliwości , dali rację po kumoterstwu li tylko i wyłącznie pospolitemu urzędniczemu chamstwu !!!! .

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

marco

17.9.2011 19:36:29

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

Oj prawda ci to, prawda.

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

AGAW

24.10.2010 16:46:33

Re: Tekst przysięgi sędziowskiej

"... służyć wiernie Rzeczypospolitej" - mgliste to jest - , bo Rzeczypospolita to kto: rychu miro grzechu zbychu ? W Polsce jest tak: jaki sąd taki rząd, dlatego, że tragiczne przestępcze sprawy za którymi stoją wysoko postawione w hierarchii zawodowej i społecznej /często rządowe/ osoby "idą swoim utartym szlakiem."..

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ