Termin na zgłoszenie upadłości w KRS

Pytanie:

"Złożyłem pozew p-ko spółce zoo. Zapłaciłem opłatę od pozwu. Sąd wysłał odpis stronie, a potem dowiedziałem się, żę spółka jest w upadłości zanim złożyłem powództwo. Sąd więc odrzucił pozew i odmówił zwrotu wpisu na podstawie art.79 UKS. Czuję się oszukany, gdyż nie wiedziałem, że spółka jest w upadłości jak składałem pozew, gdyż w KRS-ie nie było o tym informacji, czy wzmianki. Szukam więc winnego zaniedbania.Który urząd czy sąd ma obowiązek zgłosić, czy wpisać informację o upadłości spółki do KRS-u i w jakim terminie od ogłoszenia upadłości?"

Odpowiedź prawnika: Termin na zgłoszenie upadłości w KRS

Dane dotyczące ogłoszenia upadłości spółki z o.o. oraz sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego są umieszczane w dziale 6 rejestru przedsiębiorców. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości przez obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz opublikowanie w dzienniku o zasięgu lokalnym.

Z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów (art. 15 ust. 1). Ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym powoduje, że od dnia jego dokonania nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów, niezależnie od tego, czy faktycznie zapoznał się ich treścią, czy też nie, oraz czy posiadał realną możliwość takiego zapoznania się. Ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ma jedynie charakter wtórny względem wpisu w rejestrze i powinno stanowić jego odzwierciedlenie. Dlatego w razie różnicy pomiędzy wpisem do rejestru a ogłoszeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym decydujące znaczenie ma treść wpisu w rejestrze i to ona uznawana jest za obowiązującą (Michnik A. Krajowy Rejestr Sądowy. Komentarz LEX, 2013).

Ogólnie wpis faktu ogłoszenia upadłości dokonuje się na wniosek syndyka (ewentualnie nadzorca sądowy). Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu (art. 22 ustawy o KRS). 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika