Termin płatności przy umowie dostawy

Pytanie:

"Czy istnieje w polskim prawie zapis dotyczący ustawowego ograniczenia długości terminów płatności za zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług? Czy ustalenie zbyt długich terminów płatności np. półrocznych lub rocznych pomiędzy podmiotami powiązanymi rodzi jakieś konsekwencje? "

Odpowiedź prawnika: Termin płatności przy umowie dostawy

Nie istnieje jakieś szczególne ograniczenie rozliczenia pomiędzy podmiotami powiązanymi. Czas z punktu widzenia uregulowania umową w stosunkach cywilnych i gospodarczych może byc określony zgodnie z zasadą swobody umów. Jeśli żadnej ze stron nie przeszkadza tak długi okres rozliczenia to jest to dopuszczalne. Pamiętać należy jednak o ustawie dotyczącej terminów płatności w transakcjach handlowych. Otóż jeżeli strony w umowie przewidziały termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu swojego świadczenia niepieniężnego (np. wykonania usługi) i doręczeniu dłużnikowi faktury lub rachunku - do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż do dnia wymagalności (czyli okresu ustalonego w umowie) świadczenia pieniężnego. Reasumując stosowanie dłuższych okresów jest dopuszczalne przez strony przy czym strona dostarczająca rzecz lub usługę jeśli na jej koncie nie znalazły się środki za wykonaną dostawę może domagać się odsetek za 5 miesięcy przy półrocznym terminie płatności określonym w umowie. Jeśli ten okres ustalono na 1 rok to będzie się mógł dostawca domagać odsetek za 11 miesięcy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika