Termin uiszczenia ceny nabycia na licytacji

Pytanie:

"Zamierzam wziąć udział w komorniczej licytacji nieruchomości. Na ten cel bank udzieli mi kredytu, przy czym na licytacji będę posiadał jedynie promesę udzielenia kredytu (ponieważ przez oczywiste względy nie znam ostatecznej ceny nabycia). Ewentualna procedura kredytowa rozpocznie się po licytacji. Mając już doświadczenia z załatwianiem formalności kredytowych, wiem, że często ulegają wydłużeniu. Czy termin uiszczenia ceny nabycia, ogłaszany przez komornika po wywołaniu licytacji jest w jakiś sposób regulowany przez prawo? Czy powinienem zgłosić przed licytacją, że cenę nabycia pokryję w części z kredytu? Czy można ewentualnie wnioskować o przedłużenie terminu uiszczenia ceny nabycia? "

Odpowiedź prawnika: Termin uiszczenia ceny nabycia na licytacji

Zgodnie z art. 967 kpc, po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu sąd wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy sąd może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca. Jeżeli sąd nie wzywał nabywcy do złożenia na rachunek depozytowy sądu ceny nabycia w wyznaczonym terminie, to nabywca uiszczając cenę nabycia w każdym terminie po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu, a przed wezwaniem sądu wykonuje warunek licytacyjny co do zapłaty ceny i uzyskuje prawo do przysądzenia własności nieruchomości.

W związku z powyższym, uchybienie terminowi powoduje, iż nabywca traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie. Dwutygodniowy termin może być na ogólnych zasadach przywrócony (art. 168 w zw. z art. 13 § 2). Jeżeli nabywca z uzasadnionych powodów mógłby tego terminu nie dotrzymać, ma możliwość zgłoszenia wniosku o wyznaczenie przez sąd terminu dłuższego, nie może natomiast wnosić o przedłużenie terminu dwutygodniowego, albowiem wniosek taki jako niedopuszczalny podlega odrzuceniu.

Nie ma również takiej potrzeby, aby przed rozpoczęciem licytacji, uczestnik zgłaszał z jakich środków zostanie pokryta kwota nabycia.

W niniejszym sprawie proponujemy również zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika