Termin wypłaty dywidendy

Pytanie klienta:

""Jaki jest ostateczny termin wymagalności w stosunku do dywidendy płatnej na rzecz wspólnika spółki z o.o., licząc od dnia zgromadzenia wspólników, które w dniu 30.05.2003 r. podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy w terminie najpóźniej do sześciu miesięcy od dnia podjęcia tej uchwały? I w takim razie jakie są konsekwencje prawne i finansowe wobec spółki i jej zarządu uchylających się od wypłaty dywidendy po upływie terminu jaki był ustalony w uchwale do wypłaty dywidendy? ""

Odpowiedź prawnika:

Zobowiązanie spółki do wypłaty wspólnikom dywidendy jest zobowiązaniem o charakterze cywilnoprawnym, podlegającym przepisom kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 457 k.c., termin spełnienia świadczenia oznaczony przez czynność prawną poczytuje się w razie wątpliwości za zastrzeżony na korzyść dłużnika. Z brzmienia uchwały wynika, że wypłata dywidendy powinna nastąpić najpóźniej w terminie 6 miesięcy od podjęcia uchwały, czyli, zgodnie z art. 457 k.c., dłużnik (spółka) może dobrowolnie spełnić świadczenie (wypłacić dywidendę) przez upływem terminu sześciomiesięcznego, natomiast wierzyciel (wspólnik) może żądać spełnienia świadczenia dopiero wraz z upływem tego terminu. Jeśli spółka (poprzez członków swojego zarządu) nie spełni świadczenia jakim jest wypłata dywidendy, wspólnik będący wierzycielem spółki może skierować sprawę na drogę procesu cywilnego. Zwłoka w wypłacie dywidendy nie spowoduje żadnych automatycznych konsekwencji dla spółki i członków zarządu, ale niedotrzymanie terminów wypłaty dywidendy naraża członków zarządu na odwołanie ze stanowiska mocą uchwały wspólników. Natomiast opóźnienie w wypłacie dywidendy spowoduje obowiązek zapłaty odsetek za czas opóźnienia (jeśli stopa odsetek za opóźnienie nie jest z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe).

 

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.