Wcześniejsza emerytura nauczyciela

Pytanie:

"Proszę o informacje na temat wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, czy prawdą jest, iż wydłużono okres graniczny dla ubiegających się o wcześniejszą emeryturę do końca 2007 roku?"

Odpowiedź prawnika: Wcześniejsza emerytura nauczyciela

Faktycznie trochę się zmieniło z powodu podpisanej przez Prezydenta w drugiej połowie sierpnia zmianie ustawy emerytalnej. Na skutek czego rzeczywiście o rok wydłużono czas na uzyskanie uprawnień. Jednak dotychczasowe zasady obowiązywać będą do końca 2007 roku, nowe reguły wchodzą w życie od 2008 r.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o emeryturach i rentach z FUS na emeryturę wcześniejszą mogą przejść:

  1. Kobiety, które skończą 55 lat i mają co najmniej 30 lat stażu pracy. Muszą jednak spełnić dwa dodatkowe warunki - nie należą do otwartego funduszu emerytalnego (gdy do niego przystąpiły, musiałyby zrezygnować), rozwiążą stosunek pracy - odejdą lub zostaną zwolnione z pracy. W momencie występowania o wcześniejszą emeryturę mogą być na bezrobociu, ale muszą udowodnić, że wcześniej były zatrudnione na umowę o pracę. Od momentu zmiany spełnić te warunki trzeba do końca 2007 roku;
  2. Mężczyźni, którzy skończyli 60 lat i mają 25 lat stażu, ale tylko wtedy, gdy orzeczono u nich całkowitą niezdolność do pracy – tu także został przesunięty termin ostateczny nabycia uprawnień na rok 2007;
  3. Nauczyciele, wychowawcy, pracownicy pedagogiczni. Przedstawiciele tych zawodów mają dwie drogi do wcześniejszej emerytury:
  • na mocy ustawy o emeryturach i rentach: wiek 55/60 lat (kobiety/mężczyźni), staż pracy 20/25 lat, z czego 15 lat w oświacie,
  • na mocy art. 88 Karty nauczyciela: gdzie wiek nie ma znaczenia, ale trzeba mieć 30 lat stażu pracy (kobieta i mężczyzna), z czego 20 lat w oświacie. Osoby z rocznika 1949 i młodsze nie mogą dodatkowo mieć umowy z OFE.

Jednak jeśli nauczyciel chce przejść na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek, to nie wystarczy samo "nabycie uprawnień" do końca roku 2007. Bez względu na to, którą drogę obierze, musi rozwiązać stosunek pracy i przejść na emeryturę bez względu na wiek przed upływem 2007 r. Potem może nawet zawiesić emeryturę i wrócić do pracy.

Podkreślić przy tym należy, iż istotny jest także rok urodzenia. Urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. - na wcześniejszą emeryturę mogą przejść, jak osiągną wymagany w swoim zawodzie wiek emerytalny. Urodzeni między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r. - jeżeli do końca 2007 r. (dotąd obowiązywał rok 2006) uzyskają wymagane uprawnienia. Urodzeni  po 31 grudnia 1948 r. - gdy osiągnęli do 1 stycznia 1999 r. staż wymagany do emerytury, w tym staż w szczególnych warunkach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Iwona S 2012-04-28 20:40:24

    A teraz w 2012 co jest aktualne?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika