Terminu dla składania wniosków dowodowych

Pytanie:

"Artykuł 169 k.p.c. stanowi: § 1. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. § 2. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. § 3. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej. § 4. Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych. Czy sąd może przyjąć wniosek dowodowy pod rygorem art. 207 § 3 k.p.c. naruszając wszystkie paragrafy art. 169 k.p.c., i o jakie \"wypadki wyjątkowe\" może chodzić w § 4 tego przepisu. "

Odpowiedź prawnika: Terminu dla składania wniosków dowodowych

Art. 169 k.p.c. statuuje sposób i warunki formalne dla wniosku o przywrócenie terminu. W niniejszej sytuacji przepis ten jednakże nie znajdzie zastosowania. Zakreślenie terminu dla składania wniosków dowodowych przez sąd w trybie art. 207 § 3 k.p.c. ma na celu przyspieszenie postępowania i może być stosowane tylko w odniesieniu do strony reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika. Jest to tzw. termin instrukcyjny. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego dnia 8 października 2008 r. (V CSK 125/08), w wypadku zakreślenia terminu z art. 207 § 3 k.p.c. strona może powołać po upływie zakreślonego terminu twierdzenia, zarzuty lub dowody, z których nie mogła skorzystać wcześniej. Zatem jest możliwe składanie nowych wniosków dowodowych, ale należy wykazać, że nie można ich było złożyć w terminie, gdyż strona o nich nie wiedziała lub nie zachodziła konieczność ich powołania.

Zatem sąd może przyjąć nowe wnioski dowodowy po upływie terminu z art. 207 § 3 k.p.c., w przypadku wykazania, że strona nie wiedziała lub nie było konieczne ich powołanie.

Wyjątkowe wypadki w rozumieniu art. 169 § 4 k.p.c. to przypadki zasługujących na szczególne uwzględnienie. Ocena czy zachodzi taki wypadek należy do sądu. Termin roczny ma przede wszystkim na celu ochronę prawomocności orzeczeń. Jako przykład można podać wniesienie wniosku o przywrócenie terminu dla wniesienia apelacji od wyroku sądu pierwszej sytuacji, jeśli od jego uprawomocnienia minął rok, a strona przez ten czas, na skutek np. ciężkiej choroby, takiej apelacji złożyć nie mogła.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika