Terminy księgowania operacji bankowych
Pytanie:
"1) Jaki jest maksymalny dozwolony prawem termin zaksięgowania operacji przelewu między bankami internetowymi? Co się dzieje z pieniędzmi (dla kogo \"pracują\") w przypadku gdy między zmniejszeniem salda na koncie dysponenta a zwiększeniem salda na koncie beneficjenta mijają dwa dni? 2) Powołano rzecznika praw klienta w sporach z bankami (bardzo możliwe, że pomyliłem nazwę). Jak można się z nim skontaktować."
Odpowiedź prawnika: Terminy księgowania operacji bankowych
Normy prawa w zakresie przepływu środków pieniężnych pomiędzy bankami stanowią, że Bank wykonuje dyspozycję dłużnika (dotyczącą polecenia przelewu) w trybie przewidzianym w umowie rachunku bankowego, zatem zobowiązania banku wynikające z opóźnienia w przelaniu środków należy oceniać w kontekście zawartej z bankiem umowy, nie ma prawnie określonego terminu na realizację zleceń. Obecnie rozliczenia odbywają się przeważnie w systemie "eliksir", który umożliwia realizację przelewu w tym samym lub następnym dniu roboczym. Należy pamiętać, że jeżeli polecenie przeprowadzenia rozliczenia pieniężnego jest wykonywane przez kilka banków, każdy z tych banków ponosi wraz z pozostałymi solidarną odpowiedzialność wobec posiadacza rachunku za szkody spowodowane niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem polecenia. W sprawach dotyczących umów, czy też niewykonania umów przez bank można zwrócić się o poradę do powiatowego rzecznika praw konsumentów, który działa w każdym powiecie i którego adres najpewniej można uzyskać w starostwie powiatowym lub w urzędzie gminy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?