Tydzień pracy od środy do niedzieli
Pytanie:
"Pracodawca zatrudnia pracownika w podstawowym systemie czasu pracy od środy do niedzieli. Jako dzień wolny pracownik ma określony poniedziałek i wtorek. Czy pracownikowi można w ten sposób określić dni pracy, aby pracował zawsze w każdą sobotę i niedzielę, czy co jakiś czas powinien mieć jednak zapewnioną wolną niedzielę i powinien wtedy przyjść do pracy w poniedziałek lub wtorek. Co w sytuacji gdy święto przypada w poniedziałek lub wtorek?"
Odpowiedź prawnika: Tydzień pracy od środy do niedzieli
Z przedstawionej przez Pana sytuacji wynika, że zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Oznacza on czas nie przekraczający 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym wynoszącym 4 miesiące. Zgodnie z art. 133 § 1 KP pracownikowi przysługuje nieprzerwany, 35-godzinnny odpoczynek w każdym tygodniu, który powinien przypadać w niedzielę, chyba że dopuszczalna jest praca w niedzielę (wówczas odpoczynek może przypadać w innym dniu tygodnia – art. 133 § 4 KP, tak jak ma to miejsce w opisanej przez Pana sytuacji). Należy także zwrócić uwagę, że ustawodawca w art. 151 [10] KP wymienia przypadki, gdy praca w niedzielę jest dopuszczalna:
-
w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
-
w ruchu ciągłym,
-
przy pracy zmianowej,
-
przy niezbędnych remontach,
-
w transporcie i w komunikacji,
-
w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
-
przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
-
w rolnictwie i hodowli,
-
przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w: zakładach świadczących usługi dla ludności, gastronomii, zakładach hotelarskich, jednostkach gospodarki komunalnej, zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę, zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
-
w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
W związku jednak z tym, że pracownik jest zmuszony pracować w niedzielę przysługują mu pewne dodatkowe uprawnienia. Zgodnie z art. 151[11] §1 KP pracownikowi przysługuje dzień wolny w okresie 6 dni poprzedzających lub następujących po niedzieli (z opisanej stanu faktycznego wynika, że ten wymóg pracodawca spełnia – wolny poniedziałek i wtorek).
Jeśli chodzi o nurtującą Pana kwestię wolnej niedzieli, ustawodawca w takim przypadku gwarantuje pracownikowi pracującemu w niedzielę korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 154[12] KP). Należy podkreślić,że obowiązek ten spoczywający na pracodawcy jest niezależny od udzielenia pracownikowi dnia wolnego za pracę w niedzielę. W związku z tym pracodawca udzielając pracownikowi wolnej niedzieli może nakazać przyjść Panu do pracy bądź w poniedziałek, bądź we wtorek (pamiętając jednak o konieczności zapewnienia 35 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu). Dodatkowo pracownikowi stale świadczącemu pracę w niedzielę nie może ten obowiązek być zastąpiony przez pracodawcę rekompensatą finansową.
W kwestii zagadnienia święta przypadającego w poniedziałek lub wtorek zastosowanie będzie miał art. 130 §2 KP. Stanowi on mianowicie, że każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W związku z tym w przypadku, gdy święto przypadnie w poniedziałek lub wtorek, które dla pracownika są dniami wolnymi,spowoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin w obowiązującym go okresie rozliczeniowym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?