Tytuł prawny najemcy do innego lokalu

Pytanie:

"Najemca zajmuje lokal mieszkalny w prywatnej kamienicy na zasadach czynszu regulowanego (płaci czynsz ze stawką mniejszą od 3% wartości odtworzeniowej lokalu). Umowa najmu jest na niego, a prawo do zamieszkiwania mają jego żona i syn. Uzyskałem informację, że w tym samym mieście wybudował dom jednorodzinny i obecnie cała rodzina tam zamieszkuje. Czy w takiej sytuacji spełniony jest warunek upoważniający właściciela do wypowiedzenia najmu określony w art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, w którym mowa jest o tytule prawnym "do innego lokalu"? A co w sytuacji, jeśli ten dom jest własnością jego żony? "

Odpowiedź prawnika: Tytuł prawny najemcy do innego lokalu

Przysługiwanie lokatorowi (najemcy) tytułu prawnego do innego lokalu położonego w tej samej lub w pobliskiej miejscowości oznacza, że lokatorowi przysługuje określone prawo, na podstawie którego może on używać tego lokalu (np. własność lokalu, najem, użyczenie, użytkowanie, dożywocie, służebność mieszkania). Zatem jeśli najemcy przysługuje prawo własności domu jednorodzinnego w tej samej miejscowości i lokator może zamieszkiwać w tym domu (nie znajduje się on np. w stanie rozbiórki), a lokal spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, właściciel jest uprawniony do wypowiedzenia umowy najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego. Wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie i podawać jego przyczynę. Przez lokal zamienny należy rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego - 20 m2 tej powierzchni. W przypadku wybudowania domu przez małżonków, bardzo rzadko się zdarza, aby dom stanowił własność odrębną jednego z nich. Nawet jeśli tylko jeden z małżonków figuruje w księdze wieczystej, najczęściej nieruchomość nabyta w czasie trwania małżeństwa wchodzi do majątku wspólnego małżonków i obydwojgu przysługuje tytuł prawny do tej nieruchomości (własność nieruchomości).

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika