Ubezwłasnowolnienie a pełnomocnictwo

Pytanie:

"Czy w trakcie sprawy o ubezwłasnowolnienie możemy dostać upoważnienie od osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, do załatwienia różnych spraw związanych z mieszkaniem?"

Odpowiedź prawnika: Ubezwłasnowolnienie a pełnomocnictwo

Ubezwłasnowolnienie następuje na mocy prawomocnego orzeczenia sądu. Dopóki takie orzeczenie nie zostanie wydane (i się nie uprawomocni), osoba, która ma być ubezwłasnowolniona, może normalnie działać w obrocie prawnym. Oznacza to, iż może także udzielać pełnomocnictwa.

Należy jednak pamiętać, iż z mocy prawa nieważne są wszelkie oświadczenia (w tym i udzielenie pełnomocnictwa) dokonane przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych (art. 82 kodeksu cywilnego). Ta reguła jest zupełnie niezależna od ubezwłasnowolnienia, tj. może się zdarzyć, że osoba, która ma być ubezwłasnowolniona, może świadomie i swobodnie podjąć decyzję i wyrazić swą wolę.

O pełnomocnictwie można przeczytać w artykule Pełnomocnictwo. Kiedy możemy ustanowić i działać przez pełnomocnika?. Proszę pamiętać, iż do niektórych czynności, np. do sprzedaży nieruchomości (w tym i odrębnej własności lokalu), potrzebne będzie pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika