Ubezwłasnowolnienie lokatora głównego

Pytanie:

"Jaki skutek niesie ubezwłasnowolnienie osoby mieszkającej z dorosłym synem, który nie posiada żadnych środków do życia i pozostaje na jej utrzymaniu - dla tego syna. Najemcą jest osoba mająca zostać ubezwłasnowolniona. Ponieważ wymaga pomocy, najprawdopodobniej zostanie oddana do domu pomocy społecznej. Mieszkanie jest własnością miasta."

Odpowiedź prawnika: Ubezwłasnowolnienie lokatora głównego

Zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego, w stosunek najmu wchodzą : małżonek nie będący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Jednakże wejście w stosunek najmu uzależnione jest od śmierci głównego najemcy. Osoby wymienione powyżej wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
Przesłanką wejścia w stosunek najmu jest więc śmierć głównego najemcy. Ubezwłasnowolnienie oraz hipotetyczne (bo przecież nie pewne) przeniesienie najemcy do domu opieki społecznej nie może być traktowane jako jego śmierć. Dlatego też stosunek najmu, którego stroną był ubezwłasnowolniony nie wygasa. Jest on nadal najemcą. Dlatego też sytuacja przedstawiona w zapytaniu nie wpłynie na sytuację dorosłego syna.




Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika