Uchylenie ubezwłasnowolnienia całkowitego

Pytanie:

"W jakich sytuacjach sąd może uchylić ubezwłasnowolnienie całkowite? "

Odpowiedź prawnika: Uchylenie ubezwłasnowolnienia całkowitego

    Sąd - zgodnie z art. 559 k.p.c. - uchyli ubezwłasnowolnienie (może to uczynić także z urzędu), gdy ustaną przyczyny, dla których je orzeczono (§ 1); sąd może w razie poprawy stanu psychicznego ubezwłasnowolnionego zmienić ubezwłasnowolnienie całkowite na częściowe, a w razie pogorszenia się tego stanu – zmienić ubezwłasnowolnienie częściowe na całkowite (§ 2). Z wnioskiem o uchylenie albo zmianę ubezwłasnowolnienia może wystąpić także ubezwłasnowolniony (§ 3).




Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jan 2020-02-19 22:34:49

    Jako kurator z urzedu osoby całkowicie ubezwlasnowolnionej złożyłem wniosek o zmianę ubezwłasnowolnienia na ubezwłasnowolnienie częściowe i sąd okregowy w Gdańsku na rozprawie z udziałem prokuratora oraz biegłych sadowych po wysłuchaniu ubezwłasnowolnionego oraz kuratora zmienił ubezwlasnowolnienie na częścowe


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika