Ucieczka z miejsca zdarzenia

Pytanie:

"Co grozi za ucieczkę z miejsca kolizji?"

Odpowiedź prawnika: Ucieczka z miejsca zdarzenia

Udzielając odpowiedzi na powyższe pytanie należy ustalić, co rozumie się pod pojęciem kolizji. W obowiązujących przepisach prawnych brak ustawowej definicji powyższego pojęcia. Przepisy prawa o ruchu drogowym operują pojęciem wypadku drogowego, za który uważa się zdarzenie na drodze spowodowane naruszeniem zasad bezpieczeństwa ruchu przez uczestników ruchu ( pieszy, kierowca), w wyniku których to naruszeń dochodzi do powstania szkód materialnych, uszkodzeń ciała u osób uczestniczących w wypadku. W rozumieniu przepisów kodeksu karnego art. 177 za wypadek drogowy uważa się takie naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu, które powoduje u uczestników ruchu naruszenie czynności narządów ciała lub rozstrój zdrowia na czas powyżej 7 dni. Inne sytuacje drogowe, w których dochodzi do powstania obrażeń ciał na czas powyżej siedmiu dni lub szkód materialnych poddawane są odpowiedzialności karnej z przepisów kodeksu wykroczeń. Skoro autor pytania nie wskazał , o którą sytuację chodzi, ucieczkę z miejsca wypadku (kolizji) rozpatrywać należy zarówno w przypadku przestępstwa wypadku drogowego regulowanego według przepisów kodeksu karnego oraz przepisów kodeksu wykroczeń., w obu przypadkach gdy uciekającym jest sprawca zdarzenia. W obu tych sytuacjach ucieczka z miejsca wypadku jego sprawcy stanowi okoliczność obciążającą przy wymiarze kary, powodując jej zaostrzenie. W przypadku kodeksu karnego, art. 178 stanowi o tym wprost. Odnośnie kodeksu wykroczeń brak takiego przepisu, jednakże zaostrzenie odpowiedzialności wynika z ogólnych zasad wymiaru kary i odnosi się do postępowania sprawcy po popełnionym wykroczeniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Grzegorz 2020-04-11 22:29:56

    Witam jestem kierowcą Tira mój problem polega na tym że jechałem 7 lutego tiren na autostradzie nagle zajechał mi samochód droge przez kilka naście kilometrów nie wiedziałem co się dzieje i dzwoniłem do kordynatorki Ona też nie miała pojecha czekałem aż dojedzie do mnie drugi kierowca i że razem zjedziemy na parking bo byłem w dużym strachu by wytłumaczyć sprawę ale kierowca osobówki busa pojechał kawałek dalej z nami i dojechał Ja z kolegą kilka minut później stanołem na parking czekaliśmy 20 minut i pojechaliśmy dzisiaj po 2 miesiącach dowiedziałem się że podobno lód spadł z dachu i powstała szkoda oraz uszczerbek na zdrowiu chciałbym się dowiedzieć co mi grozi w tej sytuacji i jak mam się obronić ponieważ nie miałem świadomości że spadł lód z dachu na pojazd osobowy dziękuję za pomoc.

  • Grzegorz 2020-04-11 22:18:17

    Witam mam problem jestem kierowcą Tira jechałem autostradą w Niemczech nagle samochód zajechał mi droge i bałem się o swoje bezpieczeństwo jechałem dalej aż czekałem gdy nadjedzie kolega potem samochód pojechał dalej a my zatrzymaliśmy się na najbliższym parkingu po 20 minutach jechaliśmy dalej a dzisiaj Szef do mnie zadzwonił że podobno lód spadł z dachu i powstała szkoda oraz uszczerbek nazdowia nie byłem świadomy że spadł mi lód z dachu chciałbym się dowiedzieć co mi grozi w tej sytuacji i jak mam się wybronić dziękuję bardzo za pomoc.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika