Udział w powierzchni nieruchomości wspólnej
Pytanie:
"Jesteśmy członkami Spółdzielni Mieszkaniowej, posiadaczami spółdzielczych własnościowych praw do lokali położonych w jednym z budynków. 6 lat temu otrzymaliśmy od Spółdzielni ostateczne rozliczenie całkowitych kosztów budowy naszych lokali (włącznie kosztami pośrednimi, obejmującymi koszt gruntu) i w wtedy uiściliśmy w całości żądane kwoty. Budynek jest usytuowany na jednej działce o od lat uregulowanym stanie prawnym. Jak rozumiemy, na całą nieruchomość składa się budynek wraz z działką, na której jest usytuowany (jedna nieruchomość zabudowana). Wszyscy złożyliśmy wnioski o przeniesienie na naszą rzecz własności lokali położonych ww. nieruchomości. Teraz chcemy wyegzekwować obowiązek ustawowy zawarcia z nami umów o przeniesienie własności lokali bezzwłocznie po uprawomocnieniu się uchwały zarządu określającej przedmiot odrębnej własności lokali. Wiemy o obowiązku Spółdzielni zwarcia z nami umów o przeniesienie własności lokali (art. 1714 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), po dokonaniu przez nas spłaty zobowiązań, określonych w punkach 1-4. Czy przeniesienie odrębnej własności lokali w nieruchomości dotyczy całej nieruchomości, a więc również udziałów w całej działce, na której budynek jest usytuowany? Czy za powierzchnię działki leżącej poza obrysem budynku, a przynależnej do całej nieruchomości, spółdzielnia może żądać dopłat? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej i na jakich warunkach finansowych (wycena biegłego rzeczoznawcy, umowa między stronami itp.)?"
Odpowiedź prawnika: Udział w powierzchni nieruchomości wspólnej
Zgodnie z art. 3 ustawy o własności lokali, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Zgodnie z ustępem drugim tego artykułu, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynkju i urządzenia, które nie służą wyłącznie do uzytku właścicieli lokali. Udział ten przysługuje więc w całej nieruchomości, na której położony jest budynek, w którym nastepuje wyodrębnienie lokalu i ustanowienie jego odrębnej własności. Jeżeli jednak nieruchomość, z której wyodrębnia się własność lokali stanowi grunt zabudowany kilkoma budynkami, udział właściciela lokalu wyodrebnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni uzytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynaleznych do łącznej powierzchni uzytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział w nieruchomości wspólnej dotyczy całej nieruchomości, na której budynek jest położony (nieruchomość ta może być zabudowana kilkoma budynkami). Właściciel lokalu płaci za swą własność czyli za powierzchnię uzytkową lokalu oraz za udziałw nieruchomości wspólnej. Spółdzielnia nie może nakładać na właściciela opłat za część nieruchomości, która do niego nie należy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?