Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Witamy;Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku ma na celu uregulowanie skutków śmierci danej osoby (to kto jest uprawniony do pozostawionej przez niego masy majątkowej czyli na kogo przechodzą prawa i obowiązki spadkodawcy). W orzeczeniu kończącym to postępowanie sąd potwierdza, iż osoby, które zgodnie z ustawą bądź testamentem są powołane do spadku istotnie nabyły ten spadek. Stwierdzenie nabycia spadku ma znaczenie dla osób trzecich, gdyż mają one urzędowe potwierdzenie (orzeczenie sądu) tego, że dana osoba jest uprawniona np.: do sprzedaży nieruchomości należącej wcześniej do spadku.
Sąd w takim postępowaniu nie rozstrzyga o zasadności roszczeń wierzycieli spadkobiercy (a Pan jest takim wierzycielem), zasadność ich roszczeń jest rozstrzygana w innych postępowaniach w drodze np.: powództwa o świadczenie. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku toczy się tylko między spadkobiercami - Pan płacąc za brata jego zobowiązania stał się jego wierzycielem, nie stał się zaś spadkobiercą. Zakładam tu oczywiście (wnioskując z postanowienia sądu), że nie jest Pan powołany do spadku po bracie z ustawy, ani testamentu (np.: brat miał dzieci, małżonkę, czy rodziców, którzy wyłączają Pana od dziedziczenia). Nie może pan w związku z tym zostać stroną ani innym uczestnikiem postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku.
Dlatego też naszym zdaniem rozstrzygniecie sądu było poprawne, więc Pana odwołanie byłoby niezasadne.
Jeśli chodzi o Pana roszczenia wobec brata, to może Pan ich dochodzić w stosunku do spadkobierców brata w osobnym postępowaniu. Spadkobiercy ponoszą bowiem odpowiedzialność za długi spadkodawcy (czyli Pana brata).
Z poważaniem
redakcja serwisu e-prawnik.pl