Udziały w spółce a małżeńska wspólność majątkowa
Pytanie:
"Czy w umowie sp. z o.o. można skutecznie ograniczyć prawo małżonki do połowy wartości udziałów w spółce, w sytuacji podjęcia decyzji o rozwodzie. Jeżeli do spółki przystępuje tylko mąż i wkłady pokrywa z wspólnego majątku, ponieważ nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa. Jeżeli istnieje taka możliwość, to jaki zapis w umowie spółki będzie powodował, że żona po rozwodzie nie będzie miała prawa żądać zaspokojenia roszczenia z tytułu nabytych udziałów przez męża, w trakcie trwania związku małżeńskiego. Jeżeli umowa spółki takiego postanowienia nie może zawierać, to jakie działania doprowadzą do wyłączenia w przyszłości, możliwości wystąpienia żony z roszczeniami o zaspokojenie należności z tytułu udziału w spółce?"
Odpowiedź prawnika: Udziały w spółce a małżeńska wspólność majątkowa
Zgodnie z regułami wspólności majątkowej małżonków, przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania wspólnoty wchodzą do majątku wspólnego. W związku z tym, udziały w spółce nabyte w trakcie trwania wspólności, ze środków pochodzących z majątku wspólnego wchodzą do majątku wspólnego małżonków. W związku z tym zastosowanie znajdzie przepis art. 183[1] kodeksu spółek handlowych stanowiący, iż umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki współmałżonka wspólnika w przypadku, gdy udział lub udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską. Wydaje się, iż przepis ten będzie miał również zastosowanie na wypadek orzeczenia rozwodu. Dopuszczalne wobec tego jest zawarcie w umowie spółki zapisu, który wyłączyłby możliwość wstąpienia do spółki byłej współmałżonki wspólnika na wypadek orzeczenia rozwodu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?