Udzielenie absolutorium.
Pytanie:
"Mam pytanie co do udzielania absolutorium w Spółce z o.o.. Jakie jest w końcu głosowanie w sprawie udzielania absolutorium jawne - jest to sprawa osobowa- czy tajne (tzn art. 231 par. 4) czy głosowanie pisemne to to samo co tajne. Rozumiem, że najlepiej udzielać absolutorium poszczególnym członkom zarządu, jednak udziałowcy i członkowie zarządu to te same osoby - czy mogą głosować same na siebie (i o ile dobrze pamiętam to nie , ale nie mogę znaleźć tego artykułu w KSH)."
Odpowiedź prawnika: Udzielenie absolutorium.
W spółce z o.o. dopuszczalne są dwa sposoby podejmowania uchwał wspólników (art. 227 k.s.h.):
1) na zgromadzeniu wspólników (§ 1),
2) bez odbycia zgromadzenia wspólników - w drodze pisemnego głosowania bądź w drodze wyrażonej na piśmie zgody na pisemne głosowanie (§ 2).
Głosowanie bez odbycia zgromadzenia wspólników może być powzięte, jeśli nie ma ustawowego albo wynikającego z aktu założycielskiego (umowy, jednostronnej czynności prawnej w jednoosobowej spółce z o.o.) obowiązku odbycia zgromadzenia wspólników. Wspólnicy mogą wtedy wyrazić zgodę na piśmie na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne. W jednym i drugim przypadku głosowanie musi być jednomyślne (zgoda), z tym że w drugim przypadku, jeśli wspólnicy wyrażą tylko zgodę na głosowanie pisemne, wówczas samo głosowanie nad określoną uchwałą odbywa się na ogólnych zasadach - głosowanie bądź większością absolutną bądź kwalifikowaną (por. Kruczalak Kazimierz - Prawo handlowe. Warszawa 1996-2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis). Absolutorium uchwalane jest na zgromadzeniu wspólników, zatem naturalnie głosowanie pisemne będzie wyłączone (art. 231 par. 2 pkt 1 i 3 w zw. z par. 4 k.s.h.).
Abstrahując od rozważań dotyczących absolutorium, wskazać tutaj można sprzeczności w doktrynie dotyczące powiązania pojęć tajności-jawności głosowania a jego pisemnością. Zgodnie z poglądem Roberta Pabisa (w: Spółka z o.o. Komentarz, Wyd. C.H. Beck 2006), spraw, co do których wymagane jest zachowanie tajności głosowania, nie można rozstrzygać w trybie art. 227 § 2 (głosowanie pisemne), gdyż głosowanie pisemne nie zapewnia tajności. Przeciwnego zdania jest Andrzej Szumański (w: S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. tom II, Warszawa 2002), który uważa, że głosowanie pisemne może mieć charakter jawny bądź tajny, w zależności od ustaleń poczynionych przez wspólników. Wydaje się, że zachowanie wymagań tajności w przypadku głosowania pisemnego (korespondencyjnego) jest wielce utrudnione, jeżeli w ogóle możliwe.
Podkreślamy jednak, iż w przypadku udzielenia absolutorium, głosowanie pisemne nie będzie możliwe. Odnosząc się natomiast, co do tajności tego głosowania wskazać należy, iż głosowanie nad absolutorium członków zarządu będzie sprawą osobową, a więc zgodnie z przedstawionymi Pani wcześniej odpowiedziami - będzie głosowaniem tajnym niejako "z urzędu" (nie będzie wymagało wniosku obecnego na zgromadzeniu wspólnika). Przypomnieć należy, iż absolutorium udziela się członkom organów spółki, a nie samym organom. Nie chodzi tu o ocenę wykonywania obowiązków przez cały organ, ale przez jego poszczególnych członków, uchwała powinna więc wyraźnie wskazywać, jakiej osoby dotyczy. Sprawami osobowymi bowiem są wszelkie sprawy dotyczące osoby - zarówno wspólnika, jak i członka organu spółki. Pojęcie to należy zatem rozumieć szeroko. Absolutorium udziela się poszczególnym członkom organów, a nie organom in corpore. Zasadniczo zatem powinno być podjętych tyle osobnych uchwał, ilu jest członków organów, jednakże za zgodą wszystkich wspólników obecnych na zgromadzeniu można w ramach jednej uchwały udzielić absolutorium wszystkim imiennie wskazanym w jej treści członkom zarządu albo rady nadzorczej (por. Rodzynkiewicz Mateusz - Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III) ss. 1344).
Przechodząc do kwestii oddawania głosów przez członków zarządu w głosowaniu odnoszącym się bezpośrednio do nich, wskazać należy art. 244 k.s.h. Przepis ten stanowi: Wspólnik nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między nim a spółką. Powyższy zakaz głosowania dotyczy wszystkich wspólników, jeśli uchwała ma dotyczyć ich osoby w sprawach w przepisie wymienionych. Przy czym wskazać tutaj należy, iż cytowany przepis odnosi się wyłącznie do głosowania, co oznacza, że wspólnik może uczestniczyć w zgromadzeniu, a także głosować w innych sprawach.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?