Ugoda sądowa
Pytanie:
"Przed sądem toczyło się postępowanie o podział majątku dorobkowego małżeństwa po rozwodzie. Postępowanie zakończyło się zawartą przed sądem ugodą. Uczestnik postępowania chciałby otrzymać odpis tej ugody (ugoda została podpisana trzy tygodnie temu). Jakiej opłaty musi dokonać uczestnik składając wniosek o wydanie odpisu ugody?"
Odpowiedź prawnika: Ugoda sądowa
Kwestie uiszczania opłat związanych z wnioskiem o wydanie odpisu ugody sądowej uregulowane są w dziale 8 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz.U.2005.167.1398).
„Wysokość opłat w postępowaniu cywilnym jest z reguły uzależniona albo od rodzaju (przedmiotu) sprawy lub od treści wniosku zawartego w piśmie podlegającym opłacie (wówczas pobiera się opłatę stałą), albo od wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia (wówczas pobiera się opłatę stosunkową). Jednak wysokość opłaty kancelaryjnej, pobieranej za wydanie na podstawie akt odpisu, wypisu, zaświadczenia, wyciągu, innego dokumentu oraz kopii dokumentu, jest jednakowa w każdej sprawie, niezależnie od jej rodzaju albo od wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia„ (Katarzyna Gonera - "Komentarz do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych")
Artykuł 77. ust 1. pkt. 1 stanowi: „Opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt poświadczonego odpisu (...) pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu."
Ponadto zgodnie z art. 77 ust. 2. powyższej ustawy należy pamiętać, iż jeżeli dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest sporządzony w języku obcym albo zawiera tabele, pobiera się opłatę w podwójnej wysokości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?