Ugoda z bankiem

Pytanie:

"W 2000 roku zawarłem z bankiem kredyt obrotowy na zakup samochodu. W związku z tym, iż kredyt nie został w terminie spłacony bank wystawił tytuł egzekucyjny i uzyskał klauzulę wykonalności. Następnie od kilku lat poprzez egzekucję komornika sądowego następuje spłata zadłużenia, w wyniku tej egzekucji kapitał kredytu został już spłacony pozostały wprawdzie odsetki. Czy w takiej sytuacji istnieją jakieś przepisy prawne które umożliwiają zawarcie z bankiem ugody celem redukcji zadłużenia odsetek. "

Odpowiedź prawnika: Ugoda z bankiem

W przedstawionym stanie faktycznym ma Pan wszelkie prawo do próby porozumienia z bankiem w sprawie redukcji zadłużenia z tytułu odsetek. Inicjatywa rozmów z bankiem powinna wyjść z Pana strony, jednakże należy mieć na uwadze fakt, iż z jednej strony bank ma prawo domagać się odsetek, z drugiej może dążyć do zawarcia z Panem ugody. W związku z powyższym, może  Pan przedstawić propozycję spłat swego zadłużenia, uzasadniając to faktem trudnej sytuacji materialnej, a także znaczną spłatą roszczenia głównego. Innymi słowy, powinien Pan tak poprowadzić rozmowy i korespondencję aby jasno wynikała z nich Pańska wola spłaty zadłużenia, a jednocześnie aby uświadomić bankowi, że bardziej korzystnym dla niego byłoby uzyskanie części zaciągniętego kredytu (konkretnie odsetek).

Przepisy kodeksu cywilnego regulują kwestę zawarcia ugody. Zgodnie z art. 917 kc, przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

Jak wynika z powyższego nie istnieją przepisy prawa, które przymuszałyby bank do redukcji zadłużenia z tytułu odsetek po spłacie należności głównej. Wszystko zależy bowiem od woli wierzyciela (banku) i sposobu negocjacji dłużnika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Elzbieta 2019-09-07 09:38:56

    Witam kto moze mi napisac profesjonalna ugode z bankiem?Chce splacic caly kredyt jednorazowo ale wnioskowac o umozenie czesci odsetek.Do kogo powinnam sie zglosic,mieszkam w Lublinie.Z gory dziekuje za odpowiedz.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika