Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przedstawionym stanie faktycznym ma Pan wszelkie prawo do próby porozumienia z bankiem w sprawie redukcji zadłużenia z tytułu odsetek. Inicjatywa rozmów z bankiem powinna wyjść z Pana strony, jednakże należy mieć na uwadze fakt, iż z jednej strony bank ma prawo domagać się odsetek, z drugiej może dążyć do zawarcia z Panem ugody. W związku z powyższym, może Pan przedstawić propozycję spłat swego zadłużenia, uzasadniając to faktem trudnej sytuacji materialnej, a także znaczną spłatą roszczenia głównego. Innymi słowy, powinien Pan tak poprowadzić rozmowy i korespondencję aby jasno wynikała z nich Pańska wola spłaty zadłużenia, a jednocześnie aby uświadomić bankowi, że bardziej korzystnym dla niego byłoby uzyskanie części zaciągniętego kredytu (konkretnie odsetek).
Przepisy kodeksu cywilnego regulują kwestę zawarcia ugody. Zgodnie z art. 917 kc, przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.
Jak wynika z powyższego nie istnieją przepisy prawa, które przymuszałyby bank do redukcji zadłużenia z tytułu odsetek po spłacie należności głównej. Wszystko zależy bowiem od woli wierzyciela (banku) i sposobu negocjacji dłużnika.