Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Pierwszym aktem spółki, gdzie powinni się pojawić wszyscy wspólnicy jest umowa spółki, gdyż jest ona aktem kreującym stosunek prawny między osobami, które chcą działać w ramach tej struktury prawnej. Wspólnicy muszą być więc stronami tej umowy.
Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, (art. 166. § 1) zgłoszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do sądu rejestrowego powinno zawierać:
1) firmę, siedzibę i adres spółki,
2) przedmiot działalności spółki,
3) wysokość kapitału zakładowego,
4) określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
5) nazwiska, imiona i adresy członków zarządu oraz sposób reprezentowania spółki,
6) nazwiska i imiona członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli ustawa lub umowa spółki wymaga ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
7) jeżeli wspólnicy wnoszą do spółki wkłady niepieniężne - zaznaczenie tej okoliczności,
8) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
9) jeżeli umowa wskazuje pismo przeznaczone do ogłoszeń spółki - oznaczenie tego pisma.
§ 2. Zgłoszenie do sądu rejestrowego spółki jednoosobowej powinno również zawierać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika, a także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki. § 3. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio w przypadku nabycia przez jednego wspólnika wszystkich udziałów po zarejestrowaniu spółki.
Składając wniosek o wpis dołącza się tekst umowy, który znajduje się w aktach rejestrowych. Do wniosku załącza się też KRS-WE, zawierający dane o wspólnikach (adres, wysokość udziałów). Są to elementy obligatoryjne i należy pamiętać, że zmiana danych objętych obowiązkiem wpisu podlega również zgłoszeniu do sadu rejestrowego.