Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 241 [7] § 1 kodeksu pracy, układ zbiorowy rozwiązuje się:
-
na podstawie zgodnego oświadczenia stron,
-
z upływem okresu, na który został zawarty,
-
z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.
Jak wynika z powyższego, skutecznie wypowiedzieć układ zbiorowy mogą wyłącznie strony układu, a więc pracodawca bądź organizacje związkowe, które niniejszy układ zawarły.
Artykuł 241 [25] § 1 wskazuje m. in., że wspólna reprezentacja kilku organizacji związkowych działających u jednego pracodawcy jest powoływana w celu rokowań nad zawarciem układu zbiorowego, stąd zadania organizacji reprezentującej ograniczają się do rokowań.
Układ zbiorowy pracy obowiązuje, do końca okresu wypowiedzenia, albowiem z chwilą jego rozwiązanie zastępuje go nowy układ bądź w razie jego niezawarcia, warunki umów lub innych aktów kreujących stosunek pracy. Sytuacja ta została usankcjonowana Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2002 r., sygn. akt K 37/01, w którym uznano artykuł 241 [7] § 4 kp za niezgodny z Konstytucją oraz przepisami prawa Unii Europejskiej. Warunki umów o pracę lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy, wynikające z układu wykreślonego z rejestru układów, obowiązują do upływu okresu wypowiedzenia tych warunków