Ukrywanie przychodów przed komornikiem

Pytanie:

"Jeśli policja na mój wniosek (jako pokrzywdzonego - składającego doniesienie o popełnieniu oszustwa) sprawdzi (chyba w Urzędzie Skarbowym?), że przychody dłużnika z jego działalności gospodarczej są kilkakrotnie większe niż te na rachunku bankowym, który zajął komornik, to czy będzie można postawić temu dłużnikowi zarzut utrudniania egzekucji komorniczej, czy czegoś w tym rodzaju? Jeśli tak, to jaki przepis, artykuł kodeksu karnego to reguluje?"

Odpowiedź prawnika: Ukrywanie przychodów przed komornikiem

Odpowiedzialność karną z tego tytułu przewiduje art. 300 par. 2 kodeksu karnego, który stanowi, że kto w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.  

Ważne jest, że musi wystąpić skutek w postaci udaremniania lub uszczuplenia zaspokojenia pokrzywdzonego.

Jeśli chodzi o mienie zajęte czy zagrożone zajęciem, to w teorii prawa karnego podkreśla się, że zajęcie mienia ma na celu zapewnienie, że po zapadnięciu orzeczenia rozsądzającego roszczenie zostanie ono - w razie odmowy dobrowolnego uiszczenia - przymusowo wyegzekwowane w trybie przewidzianym przez ustawę. Chodzi tu o roszczenie wyegzekwowane zarówno w trybie postępowania sądowego, jak i w trybie postępowania przymusowego w administracji.

Merytoryczna słuszność roszczenia jest tutaj obojętna, byleby zajęcia dokonano z zachowaniem obowiązujących przepisów. Tego rodzaju zajęcie może okazać się bezskuteczne, jeśli zajęty przedmiot, na którym zabezpieczono roszczenie, zostanie usunięty, ukryty, uszkodzony albo obciążony. Chodzi tu oczywiście o bezprawne usunięcie przedmiotu, dokonane w zamiarze pokrzywdzenia wierzyciela, na rzecz którego egzekwowane jest zarządzone roszczenie. Mienie jest zagrożone zajęciem, jeśli np. zapadło już orzeczenie uprawnionego organu co do dokonania zajęcia, lecz jeszcze nie zostało wykonane albo zwrócono się do tego organu o wydanie orzeczenia nakazującego zajęcie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika